Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Бізнес принципи магната Ендрю Карнегі

Підприємець з історії

Кожен бізнес унікальний, проте принципи, які привели до успіху мультимільйонерів століття назад, можна застосувати для побудови бізнес-моделей і в Україні 21 століття.

 

Хоч Ендрю Карнегі не такий відомий, як Генрі Форд або Джон Рокфеллер, він гідно займає місце у вищій лізі американського підприємництва 19 століття завдяки своєму новаторству й амбіціям. Ідеї, думки та підходи Карнегі впливають на бізнес світ досі.

 

Ендрю Карнегі, мультимільйонер і сталепромисловець, народився 25 листопада 1835 в родині ткацького майстра з шотландської глибинки. Індустріальна революція на початку 40-х років похитнула фінансовий стан сім'ї. До 1848 року ткацький бізнес батька став збитковим, доходів не вистачало навіть на базові потреби, тим більше на освіту дітей. Матері довелося поєднувати роботу з домашнім навчанням братів Ендрю і Томаса. У пошуках кращого життя родина Карнегі вирішує залишити все і спробувати вдачу в Новому Світі, переїхавши до родичів у США.

 

Будь-який досвід важливий

 

Щоб поліпшити фінансове становище сім'ї, Ендрю поступається освітою і хапається за будь-яку роботу. Майбутній мультимільйонер встиг спробувати себе в ролі помічника кочегара, доглядача бобін на ткацькій фабриці й телеграфного кур'єра. У 1851 році 15-ти річний Карнегі працював телеграфістом в компанії Ohio Telegraph з окладом $ 25 в місяць — феноменальний прогрес, враховуючи, що перша заробітна плата була трохи більше $ 1,2 в тиждень.

 

Карнегі відзначав унікальність знань і досвіду, отриманих в цей період. «У мене було відчуття, що я стою на нижній сходинці драбини, по якій належить підійматися», - зізнавався пізніше бізнесмен.

 

Інвестиції в нові ринки

 

Досвід роботи в телеграфній компанії дозволяє Ендрю влаштуватися на Пенсильванську залізницю помічником керівника Томаса Скотта в 1853 році.

 

Підприємливий розум Ендрю швидко зрозумів роль залізничної системи як інфраструктурної основи швидко зростаючої економіки США. Крім необхідності розгалужень, треба було поліпшити комфорт пасажирів, тому в 1856 році Карнегі вмовив свого керівника придбати спальні вагони для Пенсильванської залізниці, отримавши за це 1/8 акцій.

Через рік Ендрю Карнегі й Томас Скотт вкладають $ 1220 в акції транспортної компанії AdamsExpress, що надає вантажні перевезення — сфера послуг, яка активно розвивається в умовах освоєння країни. Прибуткові угоди виробили у підприємця звичку — Карнегі неодноразово інвестував в акції, закладаючи будинок і особисті кошти. Інтуїція бізнесмена підштовхнула на той момент керівника Західного відділення Пенсильванської залізниці Ендрю Карнегі придбати в партнерстві з друзями ділянку землі з перспективами нафтовидобутку. Придбавши ферму за $ 40000 в 1863 році, вже через 10 років партнери могли отримати за неї $5 млн. Інвестиція окупилася з щорічним прибутком в $1 млн.

 

Той, хто знаходиться в залежності від інших, далеко не піде

 

Громадянська війна в США спровокувала бурхливе зростання залізничної індустрії — перевезення зброї, солдатів, продовольчих товарів було життєво важливим аспектом у військовій стратегії Півночі. Переломним моментом для вже успішного Карнегі став період післявоєнної відбудови. Ендрю звернув увагу на подорожчання металу для реконструкції залізниць. Чітко визначивши для себе індустрію, в 1865 році Ендрю Карнегі подає у відставку, щоб зайнятися власним бізнесом з виробництва металу. Вже у 1875 році бізнесмен запускає перший сталеливарний завод з виготовлення залізних рейок із щомісячним прибутком в $ 11000.

 

Масштабування в кооперації

 

Успіх одного підприємства наштовхнув Карнегі на придбання ще декількох старих заводів. Інвестуючи в модернізацію підприємств, Карнегі збільшував виробничі потужності заводів. До кінця 1980-х CarnegieSteelCompanyстала лідером в чавунній та сталеплавильній індустріях з об'ємом виробництва у 2000 тонн металу на добу. У 1900 році частка заводу з випуску рейок в США склала 26,3% з доходом у $ 40 млн.

 

Через рік компанія припинила існування, об‘єднавшись з іншими лідерами ринку. Нова компанія - U.S.Steel - вперше за історію США перевищила капіталізацію в $ 1 млрд.

 

Принципи магната-філантропа

 

Угода 1901 року стала для Карнегі яскравим завершенням кар‘єри й дозволила зайнятися благодійністю. Мультимільйонер дотримувався принципу, що життя промисловця складається з двох частин: з накопичення багатства та його розподілу для добрих цілей.

 

Продумані інвестиції в ринки, що розвиваються, і життєво необхідні сфери, своєчасна модернізація бізнесу і розуміння цінності командної гри зробили Ендрю Карнегі найбільшим бізнесменом 19 століття, що сформував культуру великого підприємництва. Карнегі зазначав цінність вміння концентруватися і робити більше очікуваного. Лейтмотивом книг підприємця став принцип «роби тут і зараз».

 

«Складіть конкретний план дій для виконання бажаного і дійте негайно, незалежно від того, чи готові ви реалізувати його, чи ні», - повторював «король сталі» Ендрю Карнегі.

Підприємець з історії

АТ "Ощадбанк"