Чотири ролі підприємця

У межах програми «Будуй своє» бізнес-тренер із 20-річним досвідом Ваче Давтян провів менторську сесію для одеського підприємця Олександра Бєлоконя, засновника Академії підприємництва. Основною темою спілкування стала концепція управлінських ролей у підприємництві та її застосування.  

Понад сім років одесит Олександр Бєлоконь активно розвиває освітній проект «Академія підприємництва» (АП), у межах якого підприємці-початківці, а також досвідчені бізнесмени протягом трьох місяців працюють із менторами, обмінюються досвідом, розробляють і коригують свої ідеї. Натепер Академія підприємництва провела 19 курсів для підприємців, влаштувала понад 500 бізнес-заходів з нетворкінгу та коучингу.

Олександр у певний момент дійшов висновку, що на часі розширювати межі діяльності освітнього проекту. Раніше усі програми відбувалися в режимі живих зустрічей і обговорень, а тепер засновник вирішив, що наступний етап – переведення діяльності АП в онлайн. Це дозволить значно збільшити аудиторію, влаштувавши курси не лише в Одесі, а й в інших містах України. А для цього засновникам необхідно створити відповідний функціонал та розширити команду. Розробляють програмне забезпечення майбутньої онлайн-платформи київські IT-фахівці, які мають представити першу версію уже незабаром.  

Нині Олександр особисто контролює всі процеси: набір підприємців у навчальні групи, проведення лекцій, спілкування постфактум. З масштабуванням проекту деякі завдання він буде змушений делегувати команді, а підбір правильних співробітників – це нагальна проблема для підприємця. Саме з цього питання Ваче Давтян дав низку порад засновнику Академії підприємництва.  

Підприємець vs інтегратор

Один із провідних світових експертів щодо ефективності ведення бізнесу Іцхак Адізес розробив концепцію розподілення ролей підприємця в управлінні і представив її у вигляді матриці. Вона складається з чотирьох ролей (функцій), які в той чи інший момент приміряє на себе кожен бізнесмен. Ваче Давтян запропонував Олександру подивитися на свій бізнес, зважаючи на цю концепцію.  

Підприємець розвиває бізнес і генерує ідеї. Виробник результатів створює основу, на якій ці ідеї реалізуються. Адміністратор налагоджує гармонійне функціонування всіх внутрішніх процесів у компанії, а інтегратор відповідає за стабільність бізнесу. Він адаптує ідеї підприємця та забезпечує найкраще їх розуміння командою.  

Підприємець-початківець поєднує всі чотири функції, і Олександр – яскравий приклад такої синергії. Проте згодом цей пул обов’язків треба гармонійно розподілити між співробітниками, тому що засновник має розвиватися як підприємець і відкривати для себе нові сторони бізнесу, залишаючи вже налагоджені процеси колегам.  

Аби чітко зрозуміти, яка людина потрібна компанії на ту чи іншу роль, Ваче порадив Олександру скласти декілька портретів – свій, своєї компанії та умовного ідеального співробітника, який потрібен команді. Окрім чітко визначених цілей це дасть додаткове розуміння цінностей та місії компанії, які повинні розділяти потенційні співробітники.  

Олександр – засновник та ідейний натхненник стартапа, тому, безперечно, роль підприємця він має залишити собі.    

Освітні проекти – це зазвичай невелика команда, тому до його ролі підприємця можна додати дотичну за якостями роль виробника результатів.  

Таким чином, шукати треба інтегратора та адміністратора. Ці дві функції теж може поєднувати одна людина, якщо вона має відповідні здібності та психотип. Основне завдання, яка стоятиме перед цим фахівцем, – вибудовувати та контролювати бізнес-процеси. Окрім того, він має чути і розуміти потреби підприємця та правильно співвідносити їх із потребами клієнтів та партнерів. Це має бути людина із системним мисленням, гнучка до змін та близька за системою цінностей до компанії.  

Насправді стартапу не потрібен управлінець із колосальним досвідом, ліпше обрати претендента з мотивацією і бажанням рости разом із компанією. Тут багато залежить від випадку, проте і від засновника також – саме він має надихнути людину своїми ідеями, переконати в тому, що цей бізнес – велике поле для розвитку.  

Оскільки Олександр за час роботи Академії уже створив велику мережу контактів, то шукати необхідного фахівця можна серед випускників АП або серед спікерів та партнерів.  

Усе це Ваче порадив Олександру врахувати під час складання портретів компанії та потенційних співробітників. Це має стати корисним підґрунтям для роботи оновленої Академії підприємництва.  

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x