Чи потрібен вам POS-термінал?

Еліна Московчук
25/06/2018

Уряд України запропонував зробити карткові термінали (POS-термінали) обов’язковими. Хочуть, щоб поступово, до 2022 р., POS-термінали встановили усі торгові точки. Малий та середній бізнес не те, щоб проти, але…

По-перше, замислимось, чи по всій країні є інтернет-покриття? Звісно, що ні. Тому, зазначає Сергій Доротич, Голова Громадської Ради при Державній Регуляторній Службі (ДРС), технічних можливостей для обов’язкового запровадження POS-терміналів в Україні немає. Поки що. По-друге та головне. Додаткові затрати, які понесе малий та середній бізнес. В ДРС підрахували — в перший рік витрати становитимуть 10-24 млрд. грн. В наступні роки — 10-15 млрд. грн.

Вражені? Даремно! ДРС виходили з того, що термінали встановлять приблизно 1,21 млн. підприємців. При перерахунку на кожного з них вартість встановлення POS-терміналу цілком прийнятна. В середньому, 300 грн оренди на місяць та 2% еквайрінгу.

Світовий досвід

Подивимось, як йдуть справи у світовій спільноті. Є таке щорічне дослідження британської консалтингової компанії RBR — «Світовий ринок платіжних карток та прогноз на період до 2022 р.» (Global Payment Cards Data and Forecasts to 2022). Згідно з ним, за чотири роки кількість торгових точок по всьому світу, де приймають платіжні картки, суттєво збільшиться: на 40% — до 85 млн.

Лише в 2016 р. кількість точок, що приймали картки, виросла на вражаючі 7 млн. — до 61 млн. Можливості для росту — як розвинені ринки, так і країни з високим рівнем використання готівки (Україно, привіт!). Показово, що до встановлення POS-терміналів бізнес спонукатиме не тільки влада, а й зростання фінансової грамотності підприємців та споживачів. Як стверджують в RBR, підтримка з боку уряду фінансової грамотності та безготівкових платежів відчутно зростає в Таїланді та, знов-таки, в Україні! «Торговці, які не приймають картки, ризикують, в результаті, втратити бізнес», — кажуть в RBR.

До речі, в кінці травня цього року влада Лондона почала тестувати систему безконтактних платежів. Вона дозволяє перехожим жертвувати гроші вуличним музикантам за допомогою карт та смартфонів. А музикам видали термінали для безконтактного збору грошей. Партнером програми став стартап iZettle, який недавно купила PayPal. В організації вуличних музикантів Busk in London обіцяють, що дуже скоро POS-термінали отримають всі лондонські вуличні артисти.

Українські реалії

Але чи має сенс примушувати бізнес до POS-терміналів? Можливо, що й ні. Саме життя, технічний прогрес та розвиток економіки підштовхують МСБ до карткових розрахунків.

Про переможну ходу платіжних терміналів світом написано вище. А в Україні, за даними НБУ, за минулий рік кількість підприємств торгівлі, що мають POS-термінали , збільшилась до 173,76 тис.

Щоправда, як зазначають експерти, POS-термінали, насамперед, встановлюють у гіпер- та супермаркетах, магазинах складної побутової техніки тощо. І майже неохопленою картковими розрахунками залишається мережа дрібних торгівельних точок, невеликих закладів громадського харчування та точок з надання послуг. Мабуть, їх власники ще не замислились, що наявність POS-терміналу може стати вагомою конкурентною перевагою, а саме: підвищити лояльність постійної клієнтури та залучити нових покупців. Фахівці кажуть, що встановлення терміналу може збільшити виторг на чверть (!). Це з лишком виправдовує всі додаткові затрати. Адже, як свідчать дані НБУ, в Україні вже емітовано близько 60 млн. банківських карток. З них майже 35 млн. у минулому році були активними (тобто використовувались власниками для безготівкових розрахунків). До речі, а вам потрібен POS-термінал?

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x