Чи вистрілить ваш стартап?

Анастасія Крижановська
06/11/2017
Чи вистрілить ваш стартап?

Кожен бізнесмен, засновуючи компанію, завжди переймається, чи вийде у нього. А раптом його продукт виявиться нікому не потрібним, і всі витрачені гроші і зусилля будуть марними? Сумніви залишаються навіть за найвигідніших стартових умов. І недарма.  

«Стартап – це організація, яка створює новий продукт або послугу за високої невизначеності»

Ерік Райз. Стартап без помилок.  

Якщо компанія випускає новий продукт для вже вивченого сегмента, ми вважаємо це не стартапом, а розширенням лінійки товарів або послуг.  

Стартап – це освоєння нового напряму і вихід на зовсім інший ринок. Це крок у невідомість, чистий аркуш паперу.  

Ви не знаєте, які люди зацікавляться вашим продуктом. Не знаєте, що саме вони в ньому оцінять. І, що найбільше хвилює, ви не знаєте, на які продажі розраховувати і чи будуть вони взагалі.  

Більшість не погодиться, але на цьому важливо зробити акцент.  

Ви скажете, що вже 100 років знайомі з цільовою аудиторією, яка точно оцінить ваш продукт, і взагалі, ваші друзі і їхні друзі – це саме ті люди, які першими вишикуються в чергу за вашим продуктом. Добре, якщо це правда. Але так буває не завжди.  

Мій понад 5-річний досвід роботи зі стартапами доводить, що найскладніше саме тим, хто впевнений, що знає все.  

Така позиція заважає тверезо і відсторонено дивитися на свій продукт і використовувати найголовніший маркетинговий підхід, який може і повинен стати вашим двигуном на початку.  

Це експерименти і перевірка гіпотез.  

Спробуйте сказати «Я припускаю, що мій продукт зацікавить цільову аудиторію N» або «Я припускаю, що для цієї цільової аудиторії підійде формат продукту N».  

Бачите різницю? Ви досі використовуєте свій попередній досвід (якщо він у вас є), але залишаєте простір для інших припущень, які можуть виявитися правильнішими.  

Якщо ваші початкові гіпотези підтвердяться – чудово, маєте привід потішитися. Якщо ні – не зупиняйтеся, генеруйте гіпотези. Усувайте невизначеність.  

Прагніть того, аби щодня у вас було дедалі більше фактів:

• про те, подобається ваш продукт чоловікам чи жінкам, дорослим чи молодим, сучасним людям чи консерваторам;

• про те, які переваги продукту найбільше цінують ті чи інші групи клієнтів;

• про те, як сприймають продукт у порівнянні з іншими альтернативами на ринку;

• і т.д.

У вас буде безліч припущень. У вас буде книга гіпотез замість бізнес-плану і незліченна кількість експериментів замість руху по прямій.  

Але після кожної перевірки у вас з'являтимуться факти, зумовлені ринком, а не вашою фантазією (або минулим досвідом). І навіть якщо наступний експеримент засвідчить не те, чого ви від нього очікували, це буде вже не біда, а черговий крок до пошуку правильного рішення.  

На цей підхід нашаровуються класичні методи вивчення ринку, конкурентів, цільових аудиторій. Я не здивую нікого, якщо скажу, що шанси стартапа на успіх зростають, якщо у вас чудова команда із досвідченим маркетологом.  

Але головне – це те, що ніхто не знає, чи буде ваш стартап успішним.  

Можливо, ви одразу натрапите на золоту жилу і ваша компанія вистрілить, як феєрверк. Але, скажіть відверто, ви вірите, що шанси на це високі?  

Може статися, що ваш проект зростатиме поступово. Завдяки зусиллям вашої команди.  

А, можливо, стартап не протримається і року, як це, на жаль, трапляється із 90% амбітних проектів.  

Що можна зробити? Не зупиняючись, тестувати гіпотези, вивчати навколишнє середовище і підвищувати свої шанси. Тоді ви рано чи пізно знайдете потрібне поєднання чинників, яке і стане успіхом вашого проекту.  

Мені дуже подобається думка, яку я колись почула від професора Уортонського університету.  

Ідея не головне для стартапа. Головне – як саме ви працюватимете з невизначеністю.  

Не бійтеся невизначеності, занурюйтеся у неї, використовуйте її як поле для експериментів.   

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x