Де народжуються супергерої

Тетяна Кучер
16/11/2017
Де народжуються супергерої

Одесит Федір Сердюк, засновник компанії FAST, яка проводить тренінги з першої допомоги та спецпідготовки у надзвичайних ситуаціях, зацікавився викладанням основ першої допомоги ще 2014 року.

Спочатку він брав участь у різноманітних проектах благодійних фондів – як волонтер співпрацював із Фондом Віктора та Олени Пінчуків і Червоним Хрестом. Навчав азам першої допомоги солдатів української армії на сході. Згодом хлопець вирішив, що варто монетизувати свої навички та знання, і почав проводити платні тренінги з першої допомоги для приватних осіб та бізнесу.

До прибуття «швидкої»

Федір розвивав ідею разом зі своїм другом Ігорем Корпусовим. Обидвоє мали нечітке уявлення про те, як вести бізнес, тому починали з простих кроків. З’ясували, що для викладання першої допомоги на комерційних засадах потрібно лише зареєструвати ФОП. Жодних інших спеціальних дозволів для такого виду діяльності в Україні мати не потрібно. Зареєстрували компанію в Одесі, назвали її «Курси першої допомоги», залучилися підтримкою інструкторів, з якими співпрацювали на волонтерських проектах, та почали шукати клієнтів. Спочатку орієнтувалися на приватних осіб, адже не розуміли, що такі тренінги можуть зацікавити бізнес.

Жодних інвестицій для розвитку проекту у партнерів не було, тому запускалися із символічною сумою у $100, яку, проте, повернули за перший тиждень роботи – хлопцям достатньо було навчити осіб, зібравши по 250 грн за навчання кожного. Частину витрат покрили партнери: одеський центр соціальних інновацій Impact Hub Odessa надавав свої приміщення для проведення тренінгів безкоштовно. Це була взаємовигідна співпраця – згодом для центру хлопці теж провели низку тренінгів без грошей.

Через півроку компанія виграла тендер на навчання співробітників Національної поліції основам першої допомоги в Одесі. Попри те що це був не дуже прибутковий проект, Федір вважає саме цю співпрацю важливою в історії розвитку бренда. Цей імпактний проект дав можливість реалізувати соціальну місію компанії повною мірою: зробити так, щоб надавати першу допомогу до прибуття «швидкої» уміли саме ті люди, які найчастіше перебувають у надзвичайних ситуаціях.

Керуючи проектом, Федір паралельно опановував маркетинг і фінанси, вивчав бізнес-процеси та врешті дійшов висновку, що бренд треба змінювати кардинально та завойовувати B2B-сегмент – пропонувати тренінги компаніям. Так «Курси першої допомоги» перетворилися на FAST.

Назву вигадали під час брейнштормінгу. FAST – це і «швидкий» англійською, і абревіатура алгоритму виявлення інсульту (Face Arms Speech Time). Засновники звернулися до відомого одеського дизайнера Івана Воїна, що розробив для компанії логотип і брендбук.

Відтоді проект вийшов на якісно новий рівень. Засновники зрозуміли, що курси першої допомоги – це занадто вузько для того, чим займалася їхня компанія. На курсах лише вчать чомусь, а у FAST спочатку навчають, а потім підтримують, позбавляють страхів, надають необхідне спорядження та постійно залишаються на зв’язку.

Команда FAST формувалася поступово. Спочатку залучали інструкторів ситуативно, згодом найняли додаткових співробітників, зокрема студентів-медиків, які мали досвід роботи у «швидкій» та велику мотивацію. А мотивація, за словами підприємця, головне у цьому бізнесі. Людина, яка втратила батька через не зупинену вчасно кровотечу, завжди буде викладати першу допомогу з особливою увагою. Усі інструктори FAST проходили навчання та сертифікацію, яка відповідає стандартам надання першої допомоги, що прийняті в усьому світі.

Окрім інструкторів, у компанії тепер працюють адміністратори і координатори, які вирішують операційні завдання, а також френд-менеджери, що керують проектами та продажами. Бухгалтерськими та юридичними питаннями опікуються служби на аутсорсі. Федір розповідає, що для маркетингових і PR-завдань планують наймати окремих фахівців в штат.

Снайперський підхід

У ноутбуці засновника FAST колекція рекомендаційних листів від керівників компаній та установ, які вирішили навчати своїх співробітників основам першої допомоги. Таких документів у Федора вже понад 30: листи від «Київстару», METRO, «Метінвесту», Міністерства інфраструктури, Національної поліції, БФ «Таблеточки», низки юридичних та аграрних компаній. Охопити B2B-сегмент у таких розмірах FAST вдалося завдяки вдалим «снайперським» продажам – через безпосереднє спілкування із керівниками компаній. Федір розповідає, що контакти Олега Токаря, директора з промислової безпеки «Метінвесту», він знайшов у LinkedIn, де написав йому листа. Несподівано для Федора той миттєво відповів. Тепер FAST надають послуги підрозділам «Метінвесту».

Писати листи, домовлятися про зустрічі і переконливо доводити клієнту, що він має навчити своїх співробітників першій допомозі і зробити це саме у FAST, – найдієвіший спосіб підвищити продажі, вважає підприємець. При цьому засновник обов’язково розповідає потенційним клієнтам про конкурентів. Такий нестандартний підхід має логічне пояснення. На українському ринку існує лише декілька компаній, схожих на FAST, загалом це близько 40 людей, які можуть навчати першій допомозі. З огляду на кількість населення країни це мізерна цифра, тому конкурентним такий сегмент назвати важко.

Кров у всіх тече однаково, тому всі компанії, що навчають людей надавати першу допомогу, як вітчизняні, так і закордонні, дають приблизно однаковий набір знань і навичок, відрізняючись лише за форматом.

У FAST вважають, що навчання не має бути стресовим і складним, тому всю інформацію інструктори подають доступно та весело. Окрім того, важливо розуміти, що людина в екстремальній ситуації може робити лише найпростіші речі, часто без використання спеціального спорядження. Ці чинники і формували концепцію тренінгів «просто і весело», яку вподобали замовники. Наприклад, компанія «Київстар» замовляє тренінги FAST як тимбілдигові заходи для своєї команди.

За даними засновника, FAST – перша і єдина в Україні компанія, яка продає не лише разові курси з надання першої допомоги, а пропонує регулярні тренінги для співробітників компаній. Тому що мета FAST глобальніша, ніж просто дати людям знання. Головне – максимально знизити ризик загибелі людини в офісі чи на виробництві. Тому знання та навички час від часу необхідно оновлювати.

Для того щоб спростити надання першої допомоги не лише своїм клієнтами, а й усім іншим, Федір і його партнер Євген Плохой, що працює в українській IT-компанії Readdle, створили чат-бот для Telegram, який дає інструкції з надання першої допомоги до прибуття медиків. Він має дві версії: для тих, хто проходив тренінги, та для тих, хто не має жодних навичок із надання першої допомоги. Півроку розробники створювали бот, наповнюючи його релевантним контентом – детальними інструкціями, відеопідказками тощо, і він став досить популярним серед користувачів – десятки тисяч людей встановили його на свої смартфони.

Засновник FAST наголошує, що тренінги з надання першої допомоги більшою мірою емоційна покупка, тому дуже важко щось прогнозувати в цьому сегменті. Головне, на чому концентруються у FAST – це дотримання своєї першочергової місії. Якомога більше людей мають знати, як ефективно діяти у надзвичайних ситуаціях, щоб уникнути будь-яких трагічних наслідків та зберегти найцінніше – життя.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x