Експертні поради про гранти

Катерина Спориш
16/11/2018

На Першому міжнародному ярмарку грантів для бізнесу «Будуй своє» розпитав представників деяких грантових та державних програм, які тонкощі та нюанси підприємцям необхідно знати і враховувати.

Ганна Турло, проектний менеджер, національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні:

У підприємців нерідко виникають запитання щодо особливостей тієї або іншої грантової програми. Тож розберемо важливі аспекти «Креативної Європи». Програма запланована на період 2014-2020 рр. (Україна бере участь з 2016-го). До програми входить 41 країна — члени ЄС, країни, що підписали асоціацію з ЄС, та країни європейської економічної зони. Загальний бюджет — €1,46 млрд на 7 років. 

У «Креативної Європи» є 3 основні підпрограми: культура, медіа и міжсекторальний напрямок.

Що важливо знати? Перед подачею заявки слід звернути увагу на пріоритети грантової програми. Програма «Креативна Європа» має наступні пріорітети: міжнародна мобільність, розширення аудиторії, нові бізнес-моделі, перехід до використання цифрових технологій, тренінги та освіта, культурна спадщина та проблеми мігрантів і біженців. 

Далі, спираючись на них, співвіднести цілі та мету ваших задумів та проектів із тим, що пропонує грантова програма. Скажімо пріоритет «нові бізнес-моделі». Йдеться про те, що культура і медіа можуть бути потенційно прибутковими. «Креативна Європа» підтримує транснаціональні проекти, що покращують ділові навички професіоналів у сфері культури, щоб вони могли краще зрозуміти зміну економічного контексту і знайти нові джерела доходів або нові моделі управління, що призведе до покращення продуктивності і зниження витрат.

Однак підприємцям потрібно враховувати, що цей грант не покриватиме все на 100%. Є різні форми співфінансування. Так, можливі варіанти 60 на 40, де 40% — ваше дофінансування у вигляді власного внеску. Ресурси для дофінансування можна отримати через гранти посольств та різних культурних інституцій. Інший варіант — 40% залучити за допомогою спонсорів-меценатів, якщо у вас такі є. Третій варіант — реінвестиція зароблених коштів у ваш же проект. Скажімо, у вас є фестиваль, і вхід туди — платний. Ви отримуєте за це гроші, вкладаєте ці кошти у ваш проект, от це й
буде вашим власним внеском.

Бажаєте подаватися? Знання англійської мови та готовність до бюрократичних процедур обов’язкові. Знадобляться ще й партнери, мінімум 3 організації із країн-
учасниць «Креативної Європи» — шукайте з запасом. З практики — буває, що хтось із партнерів може залишити проект незадовго до дедлайну. Для участі у програмі обов’язково потрібно офіційно зареєструвати свою організацію. Щоб податися на грант юридична особа має існувати не менше, ніж два роки і бути активною у сфері своєї діяльності. 

Наостанок гарна новина — програма продовжуватиметься після 2020 року! Втім, не втрачайте можливостей вже сьогодні.

Тетяна Котенко, керівник національного контактного пункту «Горизонт 2020» за напрямком «Малі та середні підприємства», SME Instrument:

SME Instrument в рамках «Горизонт 2020» є новим підходом для підтримки інноваційної діяльності МСП. Інструментом фінансування малих і середніх підприємств (МСП) розглядаються фінансові потреби міжнародно-орієнтованих МСП щодо реалізації ризикових інноваційних ідей з високим ринковим потенціалом.

Інструмент спрямований на підтримку проектів з європейським масштабом, які створюють новий бізнес (продукт, послугу, маркетинг тощо), що призводить до
радикальним змін. Він просуватиме компанії на нові ринки, сприятиме зростанню і створюватиме високу віддачу інвестицій.

Цей інструмент фінансування МСП охоплює всі типи інноваційних МСП у всіх секторах. 

SME Instrument надає підтримку на трьох фазах, що складають повний інноваційний цикл: Фаза 1 — концепція і техніко-економічна оцінка. Розмір фінансування становить до €50 тис. (становить 70% бюджету). Проекти повинні тривати близько 6 місяців. Обсяг заявки — 10 сторінок. Ви можете застосувати Фазу 1 як засіб підготовки до Фази 2.

SME Instrument дозволяє одному підприємству подавати заявку на Фазу 1 або Фазу 2. Якщо МСП не вистачає власних можливостей можна залучати субпідрядників (Фаза 2).

Фаза 2 — інноваційний продукт. Розмір фінансування становить від €0,5 млн до €2,5 млн (становить 70% бюджету). Ваш проект, як правило, займає від 12 до 24 місяці для завершення, але може бути довшим у виняткових та обґрунтованих випадках. Обсяг
заявки 30 сторінок.

Фаза 3 — комерціалізація. Фаза 3 допомагає вам скористатися перевагами додаткової підтримки ЄС, яка реалізується через спектр пропонованих послуг підтримки бізнесу на платформі спільноти EIС. Третя фаза не передбачає фінансування. Але у неї свої переваги — просування бізнесу на європейський ринок, коучинг, підтримка, комерціалізація.

Перш ніж, подати заявку на SME Instrument, ви маєте зареєструватися і отримати 9-ий код (PIC), який необхідно використовуватися МСП у всіх грантових програмах, що фінансуються ЕС.

Користуйтеся можливостями!

Роман Шевченко, державний експерт з питань євроінтеграції директорату стратегічного планування та євроінтеграції, Міністерство аграрної політики та продовольства України:

Наразі існують певні тенденції у підтримці АПК державою, про що свідчить статистика. Наприклад, 2016 р. — 0,4 млрд грн, 2017 р. — 5,2 млрд грн, 2018-й — 6,3 млрд грн.

Однак для Міністерства аграрної політики та продовольства існують найпріоритетніші напрямки. Далі — мова про «Розвиток фермерських господарств».

Наразі ця програма включає в себе такі напрямки:

— часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняної селекції — зернових;

— часткова компенсація на дорадчі послуги;

— фінансова підтримка обслуговуючих кооперативів;

— часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва;

— здешевлення кредитів.

Загальний бюджет — 1 млрд грн на 2018 р.

Розберемо деякі них. Компенсація вартості насіння — 80% суми без ПДВ, але не більше 30 тис. грн на 1 кооператив або фермерське господарство. Не менш цікава програма фінансової підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, де покривається 70% вартості придбаного обладнання зі зберігання та переробки сільськогосподарської продукції (не більше, ніж 3 млн грн на кооператив).

І це — лише частина з провідних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Як подаватися? Заявка на участь має бути подана українською мовою. Такі приймаються від суб’єктів господарювання АПК (юридичні особи та фізичні особи —
підприємці) з доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) до 20 млн грн за останній рік. Зазначу, перевага надається позичальникам, які займаються
вирощуванням овочів у відкритому ґрунті, цукрових буряків, садівництвом та ягідництвом. Компенсація проводиться на конкурсній основі.

Більше новин про програми, суми тощо — на сайті Міністерства агрополітики та продовольства України. Дійте!

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x