ФІНАНСОВИЙ ТА УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІКИ ДЛЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ

Бухгалтерський облік відіграє важливу роль у бізнесі будь-якого розміру, але часто не є пріоритетним для власників малого бізнесу, які повинні контролювати та виконувати безліч функцій та щоденних операцій. Однак про бухгалтерський облік ніколи не слід думати запізно. Фінансовий та управлінський облік — це дві важливі складові бухобліку, з якими, ймовірно, зіткнеться кожен підприємець. Сьогодні розповімо, як розрізняти та застосовувати два види обліків, спрямовуючи їх функції на покращення своєї справи.

 

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНІ ОБЛІКОВІ ПРАКТИКИ?

 

Бухгалтерський облік — це процес запису, класифікації та узагальнення фінансових операцій та аналіз отриманих результатів для майбутнього прогнозування. Його використовують для відстеження витрат та надходжень. Фінансовий облік та управлінський облік — дві галузі такого обліку.

Управлінський облік збирає та аналізує фінансові та статистичні дані, щоб допомогти керівництву приймати ефективні рішення щодо бізнесу. Його основна мета  виробляти корисну інформацію для внутрішнього використання компанії. Керівники бізнесу збирають дані, які допомагають їм ставити реалістичні цілі, заохочують стратегічне планування та ефективне спрямування ресурсів компанії.

 

Однак управлінський облік не може існувати без фінансового обліку, обліку витрат та статистики. Для цього збирають дані з фінансового обліку та оцінюють результати фінансових справ компанії, щоб ставити більш точні кращі цілі та поліпшувати результати роботи надалі. Він вирішує завдання розрахунку собівартості та планування витрат; аналізу та контролю витрат за різними сегментами бізнесу; обліку результатів діяльності за номенклатурними групами. Також він вирішує проблеми обліку заборгованості.

 

Фінансовий облік допомагає класифікувати, аналізувати, узагальнювати та фіксувати фінансові операції компанії. Він також має певне внутрішнє використання, але він набагато більше стосується інформування стейкхолдерів (зацікавлених сторін, що мають певний вплив на компанію – спонсорів, керівників компанії, замовників, клієнтів, проєктної команди), які знаходяться поза межами компанії. Підсумкові рахунки або фінансові звіти, складені за допомогою фінансового обліку, призначені для розкриття результатів діяльності та фінансового стану бізнесу. Якщо управлінський облік створений для управління компанією, то для її інвесторів, кредиторів, стейкхолдерів та галузевих регуляторів створюється фінансовий облік.

 

ВИКОРИСТАННЯ ОБЛІКІВ

 

Інформація, створена за допомогою фінансового обліку, є цілком історичною; фінансова звітність містить дані за визначений період часу, в яких не допускається жодного майбутнього прогнозування. Акцент робиться на тому, чого бізнес досяг на сьогодні.

Управлінський облік вивчає минулі результати та створює бізнес-прогнози. Бізнес-рішення повинні бути прийняті на основі даних цього виду обліку.

Для полегшення ведення фінансового та управлінського обліку можна використовувати спеціальні бухгалтерські додатки:

  • FINMAP сервіс для керування фінансами компанії, який зручно використовувати із різними рівнями доступу. Для користувачів «Будуй своє» сервіс надає знижку 50%, якщо залишити заявку на сайті.
  • QuickBooks Online через який можна інтегрувати фінанси із такими сервісами, як PayPal. Доступ до додатка можливий з будь-яких гаджетів завдяки хмарному сховищу.
  • Для подвійного бухгалтерського обліку бізнесу з менш ніж десяти співробітниками і обмеженим бюджетом підійде  Wave, який може інтегруватися з програмним забезпеченням для відстеження витрат Shoeboxed і e-commerce сайтом Etsy
  • FreshBooks стане в пригоді сервіс-орієнтованому малому бізнесу, якому не потрібне потужне бухгалтерське рішення. Додаток інтегрується з Basecamp, PayPal, Google Apps і ZenPayroll.

РЕГУЛЮВАННЯ ТА УНІФІКОВАНІСТЬ

 

Найбільша практична різниця між фінансовим та управлінським обліком стосується їх правового статусу. Як вже було зазначено, звіти, створені за допомогою управлінського обліку, розповсюджуються лише внутрішньо. Кожна компанія вільна створити власну систему та правила щодо управлінських звітів. На противагу цьому, звіти про фінансовий облік є високо регламентованими, особливо це стосується балансового звіту та звітів про рух грошових коштів і про прибутки та збитки. Оскільки ця інформація оприлюднюється для суспільного споживання та її очікують інвестори, компанії повинні бути дуже уважними щодо того, як вони роблять розрахунки, як складаються дані та в якому порядку будуються ці звіти.

В Україні регулювання фінансового обліку здійснюється через:

1) закони України, постанови Кабінету міністрів України та укази президента України, які містять вказівки щодо ведення бухгалтерського обліку;
2) обов’язкові нормативні документи Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державної скарбниці України, Державної податкової адміністрації, Національного банку України;
3) роз’яснення вище перерахованих вимог, подані у нормативних актах, інструкціях, методичних рекомендаціях.

 

ДЕТАЛІ ЗВІТНОСТІ

 

Звіти фінансового обліку мають тенденцію бути стислими та узагальненими. Інформація є одночасно більш прозорою та менш показовою. Як правило, це не стосується управлінського обліку, оскільки існує багато причин застосовувати конкретний спосіб для кожної компанії. Наприклад, можна внутрішньо повідомити частину співробітників про вищі бонуси для того, щоб не гнівати працівників середнього та нижчого рівня, які можуть виявити бажання ознайомитись зі звітом, тобто можна не фіксувати у звіті інформацію, що не стосується всіх працівників компанії.

Звіти управлінського обліку є дуже детальними, технічними, конкретними та часто експериментальними. Фірми завжди шукають конкурентну перевагу, тому вони вивчають безліч інформації, яка може здатися педантичною або заплутаною для сторонніх осіб.

 

Детальніше про тонкощі ведення бухгалтерського обліку підприємці можуть дізнатися в онлайн-курсі «Облік та фінанси» на навчальній платформі «Будуй своє».

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x