Фінансування для руху вперед

Катерина Спориш
20/03/2019

Олена та Євген Хоменки, підприємці з м. Балаклея Харківської області, розповіли «Будуй своє» про особливості та переваги диверсифікації ризиків у одному бізнесі за рахунок іншого, а ще — про пошуки фінансування і власний досвід кредитування.

Інформаційна довідка. Подружжя Хоменків з 2006 р. заснували низку підприємств. Наразі сімейна пара розвиває кілька бізнесів — магазини з продажу мопедів, скутерів, іншої техніки та запчастин до неї. Володіє й крамницею дитячих товарів, а також — СТО з ремонту техніки та автомобілів.

— Євгене, як ти став підприємцем?

— На початку 2000-х я надавав послуги з ремонту техніки — бензопил, скутерів та іншого приладдя. Пізніше зрозумів, що мати під рукою увесь необхідний набір запчастин — зручно, а ці товари можуть знадобитися й іншим людям (посміхається). Так все й закрутилося — у 2006 р. відкрилися сервіс і крамниця товарів та запчастин.

— Євгене, скільки знадобилося тоді коштів для запуску?

— Загалом — $10 тис. З них власних коштів — $5 тис., і рівно стільки ж позичили друзі, знайомі, родичі. Левова частина цих грошей пішла на закупівлю запчастин та техніки. Окрім цього були витрати на оренду та ремонт приміщення.

— Олено, але ж у вас є ще й крамниця товарів для дітей. Як вона з’явилася?

— Бізнес на продажі товарів для дітей — моя ідея. Цей напрям започаткували близько 3 років тому — у 2015-му. Наразі саме він вирівнює сезонність в інших. Тобто, високий сезон продажу запасних частин та техніки, а також сервісних послуг триває з березня по жовтень, а з жовтня до кінця січня великим попитом користуються товари для дітей. Таким чином, завдяки продажу дитячих товарів, нам кілька років поспіль вдається вирівнювати сезонність.

— Олено, а як так сталося, що ви вирішили взяти кредит в Ощадбанку?

— Можна сказати, випадково. Наші магазини з продажу техніки та запчастин і товарів для дітей розташовані в одному приміщенні. Втім, продавцям з однієї торгової точки було незручно ходити за терміналом до іншої, та й багато часу витрачалося даремно — і продавців, і покупців.

Аби вирішити цю проблему, ми звернулися до місцевого відділення Ощадбанку, і відкривши там рахунок, встановили додатковий термінал. Співробітники банку докладно розповіли нам і про програми кредитування бізнесу. Отримавши інформацію, я замислилася: раніше нашу справу ми розвивали власними силами, кредитів не брали. А якщо взяти кредит, що бізнес отримає від цього?

Тим паче, ми мали плани на 2018 р. — збиралися продавати скутери та мопеди, на придбання яких потрібні були гроші тут і зараз. Закупівлю власними коштами ми могли собі дозволити лише у 2019 р., втративши дорогоцінний час.

І от, зваживши всі «за і проти», ми з чоловіком прийняли рішення подавати документи на кредитування від Ощадбанку на суму 150 тис. грн.

— Олено, як щодо переліку документів для кредиту?

— У банк ми мали надати: свідоцтво про державну реєстрацію підприємства, звіти про обіг коштів, інші звітності. Разом з цим — оцінити майно, товар тощо. Надавши всі потрібні документи, ми очікували на рішення 1 місяць, і зрештою отримали позитивну відповідь від банку — кредит на 150 тис. грн.

— Євгене, розкажіть, які можливості кредит надав бізнесу?

— Передусім ми вперше спробувати кредит як можливість для бізнесу, оскільки раніше спиралися лишень на свої сили і власні кошти. По-друге, отримали нагоду не відкладати заплановане на цілий рік, як-от придбання техніки — скутерів, мопедів тощо. А разом з цим ми отримали і нових клієнтів, і нові можливості для бізнесу, і новий — позитивний! — досвід.

Завдяки кредитуванню ми придбали техніку і реалізували її. І тепер плануємо розвивати бізнес за рахунок не лише власних, а й кредитних коштів.

— Олено, підсумовуючи досвід підприємства, чого навчив бізнес за ці роки?

— Наш чи будь-який інший бізнес — нестабільна штука, що йде вгору або вниз. Тому його потрібно постійно розвивати, і рухатися далі — розширювати напрям за напрямом, посилювати позиції, або полишати його. У нашому випадку ми обираємо рух вперед і вгору, надаючи людям товари та послуги, насправді їм потрібні.

— Що плануєте найближчим часом?

— Розвиватися (посміхаються). Наразі замислюємося про рух з офлайну до онлайну, створивши сайт. Багато ще чого хочемо зробити, але це нехай поки що залишиться таємницею.

Щодо фінансування, будемо шукати як самотужки, так і отримуючи кредитні кошти. Маючи позитивний досвід отримання кредиту, сподіваємося, що всі наші плани втілимо у життя!

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x