Гранти від програми «Цифрова Європа»: що можуть отримати українські підприємці

Наталія Найдюк
27/10/2022

Міністерство цифрової трансформації повідомило, що 5 вересня Україна долучилася до програми «Цифрова Європа». Тепер українські підприємства, організації та державні органи можуть отримати доступ до фінансування своїх диджитал-проєктів. 

Докладніше про програму, на що можна залучити кошти та де слідкувати за відкритими конкурсами, читайте далі. 

Що таке Цифрова Європа

Цифрова Європа є програмою ЄС, яка почала працювати у 2021 році й триватиме до 2027-го. Її мета – створити єдиний цифровий ринок Європи. А для цього потрібно диджиталізувати підприємства, державні адміністрації та громадян. 
У межах програми фінансують проєкти за п’ятьма напрямками. Її загальний бюджет – 7,5 млрд євро. Однак для України доступні чотири напрями, на які виділяють 6 млрд євро. 

Напрями програми

  ◉ Високопродуктивний комп’ютинг. Призначений для проєктів, які обчислюють великі масиви даних для рішень у галузі економіки, охорони здоров’я або оборонної промисловості. Обсяг фінансування напряму – 2,2 млрд євро.

  ◉ Штучний інтелект (ШІ), Data, хмарні послуги. Гроші можуть отримати проєкти, які створюють продукти на базі ШІ, щоб полегшити роботу підприємств, держадміністрацій чи дослідницьких установ. А також ті, хто створює європейський простір даних і сприяє безпечному доступу до Big Data. Бюджет – 2,1 млрд євро.

  ◉ Інформаційні технології в економіці та суспільстві. Напрям для тих, хто впроваджує цифровізацію у бізнесі або сфері електронного урядування, охорони здоров’я, довкілля, освіти, культури, технологій Smart City. На це виділяють 1,1 млрд євро.

  ◉ Цифрові навички. Фінансуванням можуть скористатися компанії, які розробляють і проводять спеціалізовані освітні програми й стажування для майбутніх експертів у галузі інформаційних технологій. Наприклад, ШІ, кібербезпека, квантові технології тощо. На підтримку таких компаній виділили 580 млн євро.

  ◉ Кібербезпека (для України недоступно!). Тільки для країн – членів Євросоюзу.

Держави, що беруть участь у програмі «Цифрова Європа», сплачують внески. Україні ж Євросоюз надав пільги. Зокрема, у 2021–2022 роках наша країна не платитиме нічого, а в 2023–2027 – лише 5 % від потрібної суми. 

Програма має на меті пришвидшити відновлення й цифрову трансформацію економіки та європейського суспільства. Для України ж це означає наближення до єдиного цифрового ринку Євросоюзу. Це має принести користь, зокрема, малим та середнім підприємствам. 

«Україна продемонструвала стійкість і технологічну майстерність під час вторгнення Росії, у тому числі в цифровому просторі. Завдяки цій угоді ЄС та Україна отримають зиск від новацій одне одного та розширять свої цифрові можливості», – сказала виконавча віцепрезидентка Єврокомісії з цифрових технологій Маргрет Вестагер. 

Куди подавати заявки

На сайті Digital Europe публікують чинні програми. Зокрема, 29 вересня Єврокомісія оголосила приймання заявок на конкурси у сфері цифрових технологій. Для них передбачається фінансування на 200 млн євро. 

Так, 170 млн євро інвестують у простори даних та розроблення платформи ШІ. Ці проєкти мають забезпечити легкий доступ бізнесу та держадміністрацій до надійних інструментів ШІ, розроблених у Європі. Кінцевий термін подання заявок – 24 січня 2023 року. 

Також відкритий новий конкурс для Європейських цифрових інноваційних хабів з додатковим фінансуванням у 30 млн євро. Хаби, розташовані по всій Європі, підтримуватимуть приватні компанії (зокрема, МСП та стартапи) і державний сектор у їхній цифровій трансформації. Заявки на участь можна подати до 16 листопада 2022 р.

Повний перелік відкритих конкурсів Єврокомісії є за посиланням. Серед них:

  ◉ масштабні пілотні рішення для хмарних сервісних рішень;

  ◉ створення платформ ШІ;

  ◉ спеціалізовані освітні програми ІТ;

  ◉ просторова база даних для виробництв;

  ◉ база даних для смартспільнот.

Подальші конкурси в межах робочої програми на 2021–2022 роки будуть опубліковані найближчими тижнями. Тож слідкуйте за оновленнями. 

Як подати заявку 

  ◉ Надсилання пропозиції. Потрібно зробити до настання кінцевого терміну, що зазначений в описі програми. Там же є посилання, куди власне відправляти заявку.

  ◉ Пошук партнерів. Для пошуку потенційного партнера з потрібними компетенціями, обладнанням чи досвідом скористайтеся ресурсом

  ◉ Оцінка проєкту. Заявки оцінюють за критеріями, опублікованими в робочій програмі кожного конкурсу. 

  ◉ Підписання угоди про грант. Єврокомісія підписує угоду з кожним переможцем у межах окремого бюджету. Строк підписання грантових угод триває до 9 місяців з моменту закриття конкурсу. 

Скористайтеся можливістю отримати гроші для свого проєкту за програмою «Цифрова Європа». Також нагадуємо, що в Ощадбанку діє програма підтримки малого бізнесу, аграріїв та підприємств «5–7–9 %». Аби дізнатися більше, тисніть на посилання

Так само продовжує працювати державна програма надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу «єРобота».

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x