Гроші на враженнях

Катерина Спориш
27/02/2019

Віталій Безкровний, співзасновник мережі квест-кімнат «Замкнені», розповів «Будуй своє» про витрати на квест-кімнату і цікаві тренди таких розваг.

— Скільки коштує відкриття квест-кімнати?

— У столиці — від $15 тис. У цю суму закладено витрати на оренду приміщення протягом 5 місяців. До речі, останнє має бути у центрі, в задовільному стані за невисоку вартість оренди, і поруч з іншими нашими кімнатами.

Решта витрат — ремонт, проектування і виготовлення механізмів, декорацій тощо. Втім, тут у декількох випадках можна заощадити. Перш за все за рахунок наявності власного приміщення і досвіду у будівництві, архітектурі, інженерних системах. Або якщо у власника кімнати є знайомі, які виготовлять для неї механізми, адже саме на них припадає левова частка витрат.

Щодо тривалості будівництва кімнати, то це як мінімум 4 місяці, якщо партнер цілеспрямований. Частіше на кімнату витрачається 6 місяців. А з досвіду «Замкнені» деякі квести вимагають і року часу — в залежності від складнощів, наповненості, деталей тощо.

Створення квест-кімнати починається із написання сценарію — це займає 1-4 тижні, після чого він затверджується. Кожен сценарій затверджують особисто власники мережі — це принципово для компанії. Очевидно, що цей момент не може бути відокремленим від приміщення. Тобто ідеї квесту втілюються у життя відповідно до сценарію та території — зносяться стіни або добудовуються нові, створюються різноманітні елементи й інженерні рішення. Меблі замовляються індивідуально. Одночасно виконується ремонт.

Коли кімната готова, починається тестування — знайомими досвідченими квестерами, які перевіряють цікавість і сюжету, і загадок. І разом з цим дають слушні поради. Пізніше прийнятність квесту для початківців тестують новачки, що роблять багато неочікуваних дій, навідміну від досвідчених квестерів.

Весь цей час ми проводимо аналіз за різними параметрами: наскільки швидко учасники проходять квести, скільки беруть підказок, і чи допомагають вони командам.

Останніми на тести йдуть власники карт «Криптекс клубу» — наші клієнти, що здобули право належати до закритого клубу, проходячи різноманітні квести. Після кількох тестових кіл кімнату «виводять у люди».

Окрім вищезазначених витрат, при купівлі франшизи власник кімнати сплачує паушальний внесок за кожну кімнату та відсоток роялті з кожного квитка. Причому сума паушального внеску поза Києвом набагато менша, аніж у столиці.

— Як щодо термінів повернення інвестицій у кімнату?

— Досвід показує, що найкраще будувати не одну квест-кімнату, а одразу декілька в одному приміщенні. Одна кімната — нерентабельна, дві — вже дохід, а три — хороший прибуток. Тож повернення інвестицій у випадку трьох кімнат — до 2 років, якщо дві — це вже 2-4 роки.

— Чи змінився клієнт квест-кімнат?

— Перед відкриттям першої квест-кімнати ми розраховували, що прийдуть студенти і молоді спеціалісти. Натомість відвідувачі — люди у віці 25-33 років, які шукають собі розваг і знаходять їх у квест-кімнатах. А з плином часу вікові та соціальні межі квестерів постійно розширюються — цей вид відпочинку завойовує все більше прихильників.

— А чи можливо зробити клієнта постійним?

— Так, і у такої великої мережі, як «Замкнені», це стається дуже часто. Наші квести складаються перш за все з емоцій та вражень, а не просто з цікавих пазлів. І саме через це люди до нас повертаються знову і знову. Крім того, ми багато уваги приділяємо сервісу — насамперед це робота адміністратора, котрий зустрічає гравців, проводить для них гру та спілкується опісля квесту. Загалом це створює якість, котра й робить наших клієнтів постійними.

— Як щодо сезонності?

— Вона пов’язана з життям міста. Як не дивно, але тепла погода — наш основний конкурент. Тобто в таку погоду люди частіше гуляють деінде, а відвідуваність квест-кімнат падає.

Як ми виходимо з цієї ситуації? Пропонуємо акції. Наприклад, наші гості могли виграти вечерю із засновниками компанії.

— А що робити, якщо кімнату «попросили» полишити територію?

— Від такої ситуації не застрахований ніхто. На жаль, ставлення до договорів у нашій країні таке собі. Угоди часто-густо мають декларативний характер. Наприклад, була у нас ситуація, коли приміщення запланували зносити, тож кімнату довелося перевозити. По витратах коштів це 50-70 тис. грн.

— Віталію, розкажи про сьогоднішні тенденції на ринку.

— Якщо раніше для людей квест-кімнати були новинкою, а відвідувачів дивували будь-які сюжетні перипетії, то наразі ситуація інакша. Тепер гостям цікаві технологічні штуки — коли щось падає, дзвенить, кричить, і різноманітні ефекти вражають уяву. Завдяки цьому відвідувач опиняється в епіцентрі яскравих подій, де головний герой — він сам і його друзі. Одночасно зі спецефектами сюжетна лінія має бути зрозумілою та послідовною від початку до кінця. Тоді кімнати викликатимуть захват від кожного кроку під час квесту!

— Як розвиватиметься ринок у подальшому?

— На мою думку, у нас найближчими місяцями ринок істотно не зміниться. В Україні гість хоче провести час цікаво. На Заході ситуація відрізняється: там у квестах активно використовуються актори. Разом з цим застосовують стандартні, інколи шаблонні рішення. Іншими словами, компанії рухаються у бік здешевлення, через що страждають сюжетна і загадкова частини.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x