Хто розумно ризикує, той добре їсть

Хто розумно ризикує, той добре їсть

В рамках FuckUp Nights Lviv Михайло Лазор, колишній керівник львівської філії IT-компанії EPAM Systems, поділився секретами подолання бізнес-криз та розповів, як йому допомагають музичні фестивалі.

Моя професійна історія почалася 2005 року, коли розробляв програмне забезпечення Spline Software. Ми вирішили займатися незвичною на той час справою – 3D-моделюванням. Я доручив новостворену компанію Spline 3D своєму колезі, який зі мною розробляв ПЗ, але виявив більше хисту до 3D-моделювання. Я не надто занурювався у цей бізнес, утім намагався тримати руку на пульсі. Ми були молодими, і нам не спало на думку укласти договір на папері.

Ми зібрали чи не першу команду 3D-моделювальників у Львові та за якимось дивним збігом обставин вийшли на американський ринок. Тоді у США рулила компанія Spine 3D, і якось провідна креативна агенція з Маямі зробила одруківку адреси сторінки. Так вони випадково натрапили на нас і дали нам проект. Ми його оцінили у суму, від якої американці були приємно шоковані: 30% вартості, яку пропонували наші іноземні колеги. Після такого приємного сюрпризу до них дійшло, що ми Spline 3D, а не Spine 3D. Нелегко, але вдалося запевнити, що ми не гірші від американців, і зробили якісний проект, який не поступався Spine 3D (вони, до речі, років за 7-8 із нами судилися, коли дізналися, як ми підняли компанію на одній помилці).

Ми почали працювати із серйозними замовниками зі США, приміром, моделювали круїзні лайнери для Royal Caribbean – одного з найбільших круїзних перевізників світу. Перші замовлення, перші успіхи, перша подорож до Штатів сталися саме тоді. Випадково, водночас із діловою подорожжю, я відвідав Ultra Music Festival – один із найбільших фестивалів техномузики. Цей фестиваль став визначальною точкою для мене.

Бізнес зростав, потім почав потроху гальмувати. У певний момент мій партнер вирішив його забрати, адже він керував усіма процесами та проектами. На відміну від мене, нечастого гостя в офісі, він днював і ночував зі співробітниками. Віддав я компанію без бою, адже дійсно не дуже переймався нею, а фінансові показники не тішили. Я вирішив рухатися далі, не надто сумуючи.

Перший висновок: бувають погані партнери. Тому обирайте партнерів мудро. Якщо вам одразу не комфортно працювати з людиною, знайте: нічого згодом не зміниться, далі буде ще гірше. Це стосується будь-якого партнера: хлопця чи дівчини, чоловіка чи дружини, друга чи подруги. З часом нічого не налагодиться!

По-друге, оформлюйте бізнес на папері та контролюйте все особисто. Ще один висновок: важко керувати креативними людьми. Для творчих особистостей не існує початку чи кінця робочого дня: вони можуть жити в офісі кілька діб, а потім приходити на роботу після третьої години дня. Але з ними весело. І наостанок: бізнес на мільйон доларів, який розпочався з 20 людьми і проіснував кілька років, зник в одну мить.

Після того факапа я поїхав на Казантип (музичний фестиваль. – Ред.). Одразу, щойно втратив бізнес! Ідея така: навіть якщо ти тільки-но втратив бізнес, а завтра Казантип – їдь на фест! Це чудова можливість «запалити». Ходити в жалобі немає сенсу, ти просто втрачаєш час, замість цього можна «запалювати» вже наступної секунди!

У 2007 році мене спіткало розлучення. Воно тривало досить довго (півтора року) і докотилося до судових процесів з юристами-адвокатами, які маніпулювали сторонами у власних меркантильних інтересах. Ми витратили багато грошей, згаяли час, зіпсували нерви. Звідси висновок: don’t piss off your wife – не дратуй свою дружину. Інакше, якщо до розлучення втягнуті юристи, все вилетить у трубу.

Однак того літа, у момент найнапруженішого розвитку справи, до вирішення проблеми долучилися сили добра і зла. І саме тоді – що б ви думали? – відкриття Казантипу! Тому я не відвідував деякі судові засідання, адже, вважаю, відкриття Казантипу цілком поважна причина пропустити їх.

У якийсь момент на ринку з’явилися успішні ігри для смартфонів. Вони зачепили мого друга, який не давав мені спати, тож я запустив компанію з розробки мобільних ігор. Ми створили гру, в якій треба керувати власною армію, і за реальні гроші ти отримуєш бонуси. Вийшла вона дуже крутою і тривалою, люди грали по 22 години на добу і навіть писали до служби підтримки із проханням заблокувати їхній акаунт, адже сил грати вже немає, але й зупинитися теж неможливо.

Гра почала приносити $50 тис. чистого прибутку, тож ми собі подумали: якщо продукт працює, то можна створити його клонів незначними відмінностями, і вони теж будуть успішними. Весь річний прибуток ми інвестували у створення ігор-клонів. Але тоді Росія атакувала Україну, курс рубля та гривні впав, та й цікавість до мобільних ігор потроху згасала. Врешті нам довелося закрити компанію.

Висновок: модель із клонуванням працює не завжди. Варто почекати, подумати чи навіть вивести прибуток замість повного реінвестування. Так, хто не ризикує, той не їсть, але хто ризикує розумно, той їсть іще краще. Ну і за традицією, після факапу я поїхав на Burning Man – найбільший мистецький фестиваль у світі. «Запалювати» там було навіть цікавіше, ніж на Казантипі, тож я не шкодую.

Я великий фанат Ілона Маска, але його ідеї намагаюся розбавляти ідеями Тіма Феріса. Феріс запевняє, що треба працювати 4 години на тиждень. Маск каже, що треба працювати 20 годин на день. Я намагаюся балансувати, але поки краще виходить жити за Ферісом! Так от: коли Маск створював революційний PayPal, у нього був великий розкол із партнерами, кожен з яких хотів бути за кермом нової компанії. До того ж весь фінансовий світ переконував його, що це неможливо, адже немає законів, бази тощо. І коли його партнери пішли, забравши всі напрацювання і більшість команди, Маск сказав: «Народе, здається, нам потрібна нова команда». Хтось інший створив би велику трагедію, але Маск набрав нову команду і запустив PayPal, який потім продав за $1,5 млрд.

І ще: у світі є необмежена кількість ідей і необмежена кількість грошей (навіть якщо не у вас, то їх можна позичити). Формула успіху: ідея плюс гроші плюс праця. А якщо спіткала невдача, потрібно йти далі та починати спочатку.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x