«Карма і карман»

«Карма і карман»

 Ментори на бізнес-тренінгах просять слухачів докладно розповісти про власний бізнес. Таким чином можна віднайти вирішення проблем, які зазвичай лежать на поверхні.  Успішні підприємці Андрій Федорів та Гарик Корогодський зібрали представників малого та середнього бізнесу і в рамках Q&A-сесії поговорили про нагальні проблеми, що турбують підприємців-початківців.  

Бізнес краще робити одному чи в партнерстві? Пригадайте свій позитивний і негативний досвід ведення бізнесу з партнерами.

Андрій: З першим моїм партнером ми працювали 10 років, і це був повністю позитивний досвід – ніхто нікого ніколи не обманював. Але згодом я зрозумів, що хочу спробувати робити бізнес самотужки. Бо якщо це бізнес творчий, як наприклад Fedoriv, то тут важливо в принципі не мати партнерів. Я вважаю, що творчість – це диктатура, і хочу, щоб останнє слово залишилося за мною. Якщо можете уникнути партнерства – уникайте. Бо партнери дуже змінюються з часом. Та людина, з якою починали бізнес, може одного дня сказати, що їй  не цікаво, і ти залишишся наодинці.  

Гарик: Думаю, що наявність партнерів – це перевага. Я ніколи не працював один у системному бізнесі, завжди з партнерами. У мене є два постійні партнери, вони для мене як родина. Із ситуативними партнерами в різних проектах я завжди прощався на позитивній ноті.  Важливий момент – У партнерському бізнесі все варто прописувати в документі. У мене є понятійний договір для таких випадків, і всі процеси та дії партнерів у ньому фіксуються.  А от до сімейного бізнесу ставлюся негативно. Успішний сімейний бізнес – це виняток. Ведучи бізнес із родичами, ви ризикуєте і справою, і родинними стосунками. Бути бізнес-партнером своєї дружини – найкоротший шлях до розлучення.  

На початкових етапах бізнесу все відбувається досить хаотично – виробництво, продажі, просування. Як систематизувати підхід?

Гарик: У мене, до речі, не одразу все складалося добре із системним бізнесом, я поступово навчався цій систематизації – у друзів, колег, особливо у партнерів. Я дізнавався від них, як будувати систему, лояльну до клієнтів та до персоналу. Мої московські партнери демонстрували на своєму прикладі, як ставитися до підлеглих, щоб усі відчували себе комфортно, або як проводити наради за 30 хвилин. Півгодини – і всі питання вирішені.  

На що потрібно звертати особливу увагу на початку?

Андрій: Вам треба одразу вкластися у все – команду, просування, товар. І якщо у вас вийде приділити максимум уваги усім складовим, навіть якщо у вас обмежений бюджет, бізнес має шанс на успіх.

 Як правильно позиціонувати бренд у сильному конкурентному середовищі?

Андрій: Маркетинг – наука про унікальність, головне – віднайти відповідь на запитання, чим ви якісно відрізняєтеся від конкурентів.

Тому, по-перше, розробіть і застосовуйте УТП. Чи є у вас талант, технологія, риса товару, яких не мають ваші конкуренти? По-друге, зосередьтеся на тому, що робите найкраще, вдосконалюйте це, щоб позиціонувати себе у певній ніші. Що вужча спеціалізація, то сильніший ваш бізнес.  По-третє, визначте свого споживача. Хто це? Скільки йому років? Що вирізняє його серед інших? Яке відчуття ця людина отримує від вашого товару? Пам’ятайте, що частіше за все продається саме емоція, а не товар чи послуга.  

Як побудувати яскравий бренд із мінімальним бюджетом?

Андрій: Оберіть з усього різноманіття маркетингових інструментів декілька таких, що будуть суперпріоритетними для вашого бізнесу. Знайдіть максимально вузького спеціаліста із цих інструментів, хай він буде недешевий, вкладіться у це і отримаєте свою перевагу.  

І порада для сміливих. Якщо у вас маленький бізнес і маєте лише 100 грн на брендинг, оберіть агентство, яке вам подобається, зробіть крутий бриф і прийдіть до них із своїми ста гривнями. Впийтеся у них і не здавайтеся, поки вони не погодяться зробити для вас проект. Просувайте свою ідею так, ніби від цього залежить ваше життя.

У всіх агентств є дві мотивації – карма і “карман”. “Карман” – можливість заробити гроші, карма – класна ідея, яку можна реалізувати. Будьте клієнтом з крутим брифом, який провокує.  

Скільки треба витрачати на маркетинг?

Гарик: Уявіть, що у вас є $100. З них $15 –  на маркетинг.  

Андрій: Коли компанія витрачає на маркетинг менше 3% від обороту, вона мовчить, її ніхто не чує. Значна кількість моїх клієнтів, а це вже успішні бізнеси, витрачають на маркетинг 3-7% від обороту. Можна витрачати і більше, але це вже певна форма агресії. Якщо ви не стартап і не luxury-сегмент, то цього робити не варто.  

Що робити, якщо продажі падають?

Гарик: Сьогодні дуже важко змусити людину дістати гроші з гаманця. Якщо ви не продаєте щось життєво необхідне, то треба докласти зусиль, щоб змусити людину купити ваш товар.

Андрій: Лайфхак: якщо у вас не хочуть купувати товар за 1 тис. грн, почніть продавати його за $1 тис. Позиціонуйте свій бренд як ексклюзив для обраних.  

Як мотивувати персонал?

Андрій: Діліться відсотком від продажів, прив’язуйте ставку до результату, але не забувайте і надихати їх. Або створіть здорову конкуренцію всередині компанії. Це мотивує. Я вірю в мотивацію набагато більше, ніж у контроль. Мотивація не скасовує контроль, але вона важливіша. Це як бензин, на якому бізнес їде вперед.  

Куди вкладати гроші? Які галузі бізнесу нині найперспективніші?

Гарик: Я думаю, що в будь-якій галузі можна заробити, аби було бажання. Тут немає рецепта. А взагалі, кожний девелопер чекає на свій проект-мрію. Продовжуючи думку Андрія, скажу так: узяти карму і зробити з неї “карман”.  

Андрій: Якщо ви готові вкладати гроші і час, то обирайте бізнес, від якого ви кайфуєте. Я не раз бачив, як люди перетворювали своє хобі на бізнес, вкладали гроші і були абсолютно щасливими. Тому що задоволення від процесу – це важливіше, ніж повернення інвестицій.  

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x