
В'ячеслав Лисенко, засновник «Укр-Китай Коммуникейшин», розповів «Будуй своє» про особливості ведення бізнесу в Китаї, а також поділився секретами стилю керування та думкою про роль керівника як наставника у компанії.
У ПОМІЧ УКРАЇНСЬКОМУ ПІДПРИЄМЦЮ
17 років тому В'ячеслав орендував великий офіс під проєкт, який в майбутньому він бачив масштабним. При наймі на роботу персоналу бізнесменові потрібно було доводити їм, що компанія буде, і буде великою — таким ризикованим спочатку здавався бізнес В'ячеслава. Люди просто боялися та не вірили в майбутній успіх підприємства.
Але все вийшло — «Укр-Китай Коммуникейшин» ось вже більше десятиліття займається логістикою товарів з Китаю в Україну. Компанія надає послуги комплексного обслуговування з доставки вантажу з Китаю, його митного оформлення, пошуку товару та виробника в Китаї, інспекції китайських постачальників, а також контролю якості та кількості продукції, що відвантажується.
Суть бренду — допомогти українському бізнесу у вирішенні всіх питань на території Китаю. Компанія може знайти будь-який товар або обладнання за потребами клієнта, домовитися про найбільш прийнятну вартість. Також «Укр-Китай Коммуникейшин» робить доставки будь-яким видом транспорту: через море, залізницю або авіа. Також в сервісі є функція доставки під двері.
ІЄРАРХІЯ В СТРУКТУРІ ПІДПРИЄМСТВА
Зараз В'ячеслав виконує в «Укр-Китай Коммуникейшин» більшою мірою роль наставника й акціонера, ніж управлінця. Його функція — в розробці стратегій розвитку, відстеженні нових тенденцій та віянь бізнесу. Засновник дає ідеї, а команда вирішує, чи варто їх втілювати. В’ячеслав вважає найкращим та найбільш ефективним саме партнерський стиль управління.
Люди, які були керівниками на початку діяльності «Укр-Китай Коммуникейшин», змогли вирости і стати співпартнерами разом із засновником компанії, так що тепер вони взяли на себе частину його початкових функцій. На думку В'ячеслава, тепер ці люди більше вкладають у компанію, бо стали мати прив'язку до її прибутку.
Крім своїх співпартнерів, засновник «Укр-Китай Коммуникейшин» вважає важливим комунікувати з виконавчими працівниками, які стоять на кілька ланок нижче за нього. В'ячеслав намагається виявити ступінь їхньої лояльності до компанії: питає, як йдуть справи працівників, чи задоволені вони компанією, умовами праці та оплатою. Але він ніколи не дозволяє собі давати вказівок щодо будь-яких змін, минаючи топ-менеджмент і головних виконавчих директорів.
На думку В'ячеслава, важливо розуміти, що команда вирішує все: «Створіть повагу до себе і до свого бізнесу, залучіть у нього співробітників і в результаті ви будете успішні». СЕО потрібно володіти знаннями з управління і бути собою, не намагаючись здаватися кращим або гіршим.
СПЕЦИФІКА БІЗНЕСУ З КИТАЄМ
«Особливостей ведення бізнесу в Китаї багато. Але головне, що варто знати підприємцю, який хоче відкрити там бізнес: якщо ви хочете бути ефективні в Китаї, поважайте цю націю. Не ставте себе вище, будьте з ним на рівних» — ділиться В'ячеслав. Важлива характеристика, яка виділяє азіатських працівників, — це їх працьовитість. Однак важливо розуміти менталітет країни, в якій підприємець хоче відкрити бізнес, і підлаштовуватися під нього замість того, щоб вимагати дотримання своїх національних правил. Тож, як необхідно робити в Китаї, щоб досягти успіху?
1. Налагоджувати зв'язки
Специфіка ведення бізнесу в цьому регіоні така, що особисті зв'язки завжди виходять на перший план. У Китаї навряд чи ефективно вирішувати питання онлайн — місцеві підприємці віддають перевагу особистим зустрічам. Крім того, варто погоджуватися на всі пропозиції спільної вечері або обіду, а краще навіть ініціювати такі зустрічі — для китайців важлива неформальна сторона співпраці. Відмовившись від неформальної зустрічі закордонний бізнесмен ризикує уславитися грубіяном. Чутки про образу, яку підприємець завдав своєму китайському партнеру таким чином, швидко розповсюджуватися в діловому середовищі. Оскільки для китайців важливі особисті рекомендації, це може вплинути на перебіг угод в подальшому.
2. Демонструвати повагу китайському партнеру
Бажано, щоб на ділових зустрічах була присутня перша особа компанії. Так бізнесмен продемонструє серйозність своїх намірів. Також в Китаї прийнято дублювати деталі домовленості про зустріч в письмовому вигляді — навіть якщо здається, що час і місце зустрічі вже улагоджені, краще надіслати додатковий імейл з підтвердженням.
За образу китайські партнери можуть сприйняти запізнення на зустріч або галантність із жінками-підприємцями. У цій країні жінки давно займають рівне місце в бізнесі з чоловіками. Відкриваючи їм двері або подаючи руку, підприємець ризикує уславитися анахронічним.
3. Не поспішати
Українському підприємцю не потрібно розраховувати на швидке укладення угоди з китайським партнером. Переговори можуть тривати від двох місяців до року. За цей час сторони придивляються один до одного, торгуються, шукають слабкі місця та компроміси.
На початкових етапах українському підприємцеві краще звертатися до послуг компаній-посередників, які володіють певним статусом на китайському ринку. З ними більшість китайських підприємців вже знайомі, так що вони більш охоче погодяться на співпрацю. До того ж, такі компанії знімають ризик натрапити на шахраїв для тих, хто ще не дуже орієнтується у китайському ринку.