Made in Odesa

Тетяна Кучер
08/11/2017
Made in Odesa

Одесит Олександр Верник багато років активно розвивав сімейний бізнес: його родина понад 30 років виготовляє устаткування для взуттєвих фабрик. Він добре знався на українському взуттєвому ринку, а зарубіжний досліджував у численних подорожах Європою. Саме під час однієї з таких мандрівок він зрозумів, що вітчизняному ринку не вистачає взуттєвого бренда із високим рівнем якості. Вітчизняні виробники взуття здебільшого намагаються підладитися під європейські тренди завдяки позиціонуванню та назвам, але не підвищенню якості. Олександр разом із дружиною почав мізкувати, як зробити український продукт, який би не поступався італійському чи французькому.

Майже 90% вітчизняних взуттєвих виробників випускають продукт сегмента «мас-маркет», тому подружжя Верник орієнтувалося на іншу нішу – споживачів сегмента «середній +», тих людей, які багато подорожують та знаються на якості європейського взуття, але не готові віддавати космічні суми за іноземні бренди.

Запускали бренд L.A.P.T.I. у тестовому режимі. Оскільки основні витрати у будь-якому виробничому бізнесі – це сировина, то левову частку початкових інвестицій ($15 тис.) витратили на закупівлю матеріалів і найпростішого устаткування для виробництва. В іспанських постачальників замовили 300 пар підошов «ескадрилья» і відшили першу партію взуття, яку одразу представили на популярному в Одесі ярмарку «Гешефт Garage Sale». Засновники були приємно здивовані, коли за два дні продали все взуття. Людям подобалися пастельні кольори та незвичний стиль від L.A.P.T.I.

Зазвичай виробники взуття замовляють матеріали для колекцій приблизно за півтора року до початку продажів, але молодий одеський бренд пішов ва-банк. Олександр згадує, як уже в травні, після успіху на «Гешефті», вони замовили 3 тис. пар підошов для того, щоб продавати їх протягом літа. І ризикували недарма: клієнтів більшало, і вони активно розкуповували еспадрильї, сліпони і кеди.

Одеса – Нью-Йорк

На початковому етапі основним викликом для засновників було віднайти правильне позиціонування продукту, чітко зрозуміти, що саме потрібно українському споживачеві. Необхідно було розробити таку ДНК бренда, щоб люди вирізняли його навіть серед іноземних конкурентів. Саме в цей час в Європі зростав інтерес до України і її брендів. На цій хвилі L.A.P.T.I. і знайшли свою нішу та визнання за кордоном. Бренд зробив декілька капсульних колекцій у колаборації з низкою українських дизайнерів – Poustovit, AnnaK та Іриною Мусатовою. Ці колекції побачили відвідувачі Нью-Йоркського тижня моди. L.A.P.T.I. – єдиний український взуттєвий бренд, який брав участь у фешн-показі такого рівня.

За декілька років розвитку компанії інвестиції, яких вона потребує, зросли у кілька разів у порівнянні з початковою сумою. Нині, як і будь-який успішний виробничий бізнес, L.A.P.T.I. працюють за системою відтермінування платежів та на довірі постачальників.

Олександр наголошує, що вибір постачальників матеріалів – одна з конкурентних переваг бренда. Уявлення про те, що всі європейські постачальники добросовісні і якісні, хибне. Декілька разів засновники потрапляли у неприємні історії із несумлінними постачальниками, і це коштувало їм великих збитків. Тому тепер бренд співпрацює лише з перевіреними постачальниками – найкращими в Європі. Надання переваги європейським партнерам – це необхідність, тому що у взуттєвому виробництві є специфічні деталі, які суттєво впливають на якість пари. Їх найкраще роблять за кордоном. Наприклад, матеріали, які забезпечують зносостійкісь взуття, закуповують у італійців. Інакше взуття дуже швидко псується. Усі виробничі потужності розташовані в Одесі, там само базується і експериментальний цех, який створює нові ідеї для колекцій.

Засновники приділяють велику увагу заходам research&development. Основний гайдлайн задають Олександр та його дружина, а штатні модельєри створюють унікальне взуття, надихаючись світовими трендами. Засновники ведуть перемови із низкою зарубіжних партнерів про вихід L.A.P.T.I. на глобальний ринок уже не ситуативно, а як системний бізнес.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x