Маркетинг як філософія

Маркетинг як філософія

Маркетолог із 10-річним досвідом, співвласниця PR Bar Надія Перевізник у межах Get Business Festival розповіла підприємцям про те, що їм потрібно знати, щоб обійтися без послуг маркетолога.

Порада №1. Вам доведеться розібратися в тому, що таке маркетинг.

Щоб маркетинг у вашій компанії був ефективним, вам потрібно хоча би побіжно розуміти, що це. Маркетинг дуже схожий на філософію. Він має багато визначень і безліч методологій. Ви можете заглибитися у вивчення теоретичної бази і обрати найвлучніший термін або сформулювати власний.

Ось лише кілька визначень маркетингу:

Академічне: Маркетинг – створення і просування продуктів та послуг, залучення та отримання клієнтів.

За Ігорем Манном: Маркетинг – це все те, що продавці не встигають, не хочуть або не можуть зробити.

За Бобом Заком: Маркетинг – це мільйон і одна річ, які ти робиш, щоб продати продукт.

За свою багаторічну практику я сформулювала власне визначення:  

Маркетинг перебуває на межі психології, соціології та технологій.

Щоб вам було легше розібратися в темі, рекомендую прочитати наступні три книги:

1. «Гуру маркетингу». Джозеф і Джиммі Бойєти. Це історія маркетингу за 100 років. Це атлас усіх концепцій і думок з маркетингу.

2. «Маркетинг Міx». Ігор Манн. Книга написана 2000 року, але зазначені принципи досі працюють на ринках країн СНД.

3. Buyology. Мартін Ліндстром. Це глибинне дослідження сенсорного маркетингу. Автор розповідає, як реклама впливає на мозок людини і як споживачі роблять вибір.

Щоб завжди залишатися на коні в маркетингу, потрібно постійно отримувати нові знання з психології, соціології та технологій.

Порада №2. Ви будете займатися маркетингом ефективно, коли зрозумієте, що таке послідовність.

Вам потрібно зрозуміти, що маркетингова стратегія випливає з бізнес-стратегії, комунікація з покупцем – із маркетингової стратегії, а digital формується завдяки сукупності усіх попередніх кроків. Приміром, у відомої української креативної агенції Banda є постер із гаслом: «Креативе, не лізь поперед стратегії у пекло».

Основою маркетингової стратегії є місія бізнесу. Тому перед тим, як займатися маркетингом, ви повинні розібратися з ієрархією ваших стратегій і зрозуміти, що для бізнесу є місією.  

Наприклад, у київських власників барів є своєрідна місія – започаткувати культуру пиття. Ми віримо, що пити можна зі смаком, і обирати напої теж зі смаком. Нам це показали західні колеги, і ми переймаємо їхній досвід. Тому серце мого бізнесу – це розвивати культуру пиття, з цього меседжа випливає і маркетингова стратегія. І схожа місія є у будь-якого бізнесу. У сучасному світі підприємцю недостатньо лише заробляти гроші, важливо і те, як він це робить.

Порада №3. Маркетинг – це управлінська функція.  

Важливо, щоб маркетингом займався хтось із співвласників або партнерів. Щоб хтось із управлінців мав право останнього візування, навіть якщо маркетингом займається маркетолог чи агенція.

Порада №4. Якщо ви самотужки будете займатися маркетингом, то вам потрібно стати Гаррі Поттером.  

По-перше, вам доведеться прочитати хоча б три книжки, зазначені вище. Це стане у пригоді, коли ви зможете найняти маркетолога-фрілансера або агенцію, щоб грамотно ставити завдання і розуміти, як вимірювати ефективність їхньої роботи.

По-друге, гугліть. У світі щодня з’являється щось нове у маркетингу і важливо тримати руку на пульсі.

По-третє, спілкуйтеся з колегами. Адже універсального підходу щодо маркетингу не існує, у різних бізнесах працює щось своє.

Порада №5. Маркетинг – це не реклама!

Запам’ятайте. Маркетинг – це комплекс заходів та інструментарій, який ви маєте щодня застосовувати у своїй компанії, щоб він генерував трафік, гроші, маржу, прибуток. А реклама – це лише один із чотирьох напрямів, які бізнесу потрібно розвивати.

І бонусом – відповідь на найважливіше запитання: скільки грошей витрачати на маркетинг? Усе залежить від часу і статусу компанії. Універсальної формули не існує, але найбільші витрати зазвичай на старті бізнесу. Далі все залежить від прибутку і масштабів вашої справи. Будьте завбачливими під час формування витрат на маркетинг. У PR Bar витрачається 10% від товарообігу минулого місяця на розвиток у наступному. Але ці витрати не лише на маркетинг, а взагалі на розвиток бізнесу. І це не стабільний відсоток, одного місяця ми зекономили і можемо витратити у наступному трохи більше і навпаки. Але в кожному бізнесі своя історія. 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x