Майстри самоцвітів

Любов Петрушко
18/10/2017
Майстри самоцвітів

У 2012 році в Ужгороді три брати-самоуки Юрій, Роман та Ігор Кочути започаткували ювелірну майстерню kochut. Як зізнається Юрій, на запуск проекту вони витратили лише 500 грн – придбали перші інструменти.

Ті прикраси, які можна побачити на сайті і сторінках бренда у соцмережах, це не роботи бренда-початківця. За ними стоять довгі роки навчання, праці і безліч спроб. У шкільні роки Юрій та Ігор робили кільця з олова, міді з використанням хімічного травлення різними кислотами, кулони з латуні. Також брати виготовляли витвори мистецтва з дерева, обладунки та зброю для історичних реконструкцій.

Юрій не може точно сказати, коли саме з’явилась ідея створення магазину і майстерні ювелірних прикрас як бізнесу. За його словами, у них не було чіткого бізнес-плану і ретельної підготовки, вони завжди щось майстрували, експериментували з матеріалами і протягом тривалого часу вкладали гроші у розвиток ювелірної справи і ці перші надбання і виклали у продаж в онлайн-магазині kochut у 2012 році. За словами Юрія, вони робили фаєр-шоу, започаткували театр Fire Life, а зароблені на виступах гроші вкладали у роботу із ювелірними прикрасами. Згодом вони завершили свої виступи і сконцентрувалися на розвитку бренда kochut.

Спочатку брати займалися усім одразу: і майструванням, і продажами, і просуванням бренда, але згодом за кожним із братів закріпилась своя зона відповідальності. Так, Юрій відповідає за організаційні питання, наймання людей, просування бренда, економічну складову. Роман більше займається дизайном, творчою складовою і виготовленням, а Ігор – технічною роботою, доводить прикраси до фінального вигляду, стежить, аби було достатньо матеріалу і часу на виготовлення замовлень.

За 5 років однодумців у братів побільшало, і тепер у майстерні kochut працює понад 15 людей. Здебільшого це майстри-ювеліри, яких з нуля навчають Кочути. Є також майстри, що виготовляють прототипи-моделі майбутніх прикрас, контент-менеджери та люди, які приймають замовлення.

Юрій розповідає, що перші півроку після заснування бренда замовлень взагалі не було, а тепер приблизно 250 щомісяця. З таким об’ємом утрьох справлятися стало складно, тому вони вирішили шукати помічників. Оскільки в Ужгороді і всьому Закарпатті немає навчальних закладів з ювелірної справи, Кочути шукали здібних і творчих людей, готових до складної і водночас цікавої роботи через оголошення в інтернеті та серед знайомих, та потім навчали їх справі.  

Юрій пояснює, що основною метою kochut є бажання вирватися із шаблонів і робити щось незвичне. Вони намагаються уникати правил про те, що каблучка має бути лише гладенькою і виконаною з одного металу, що діамант може бути лише у золотій каблучці. Головна мотивація братів – створити шедевр.

Окрім професійного задоволення виробників, стимулом розвиватися для них завжди була позитивна реакція та задоволення клієнтів. Тому kochut інколи проводить розіграші прикрас на своїх сторінках у соцмережах, за весь час існування бренда вони подарували близько 30 виробів. Юрій наглошує, що це дуже хороша практика, від якої виграють усі, адже це радість для переможців, приємність для організаторів і користь для просування сторінок.

Свої роботи kochut просував без чіткої стратегії. Брати використовували усі майданчики, які мали б, на їх думку, дати найбільший ефект. Так, kochut починав колись зі сторінок у мережі «ВКонтакте» та на майданчику «Ярмарка майстрів», а тепер активно розвиваються сторінки у Facebook та Instagram. Юрій каже, що не може напевно сказати, через який канал приходять основні клієнти, але активніше вони ведуть Facebook.  

Основною цільовою аудиторією бренда є, звичайно, дівчата та жінки. Замовлення в Ужгород надходять з усіх куточків України – як із міст, так і з селищ. Але найбільша кількість замовлень – із Києва, Одеси та Львова.

Юрій говорить, що їхні клієнти – поціновувачі мистецтва віком від 25 до 50 років, які хочуть мати унікальні витончені прикраси. Це не ті клієнти, для яких першочерговим є ціна або необхідність швидко купити будь-яку прикрасу у подарунок. Клієнти kochut розуміють і цінують усі алюзії та меседжі, які зашифровані у прикрасах – це і відсилання до скандинавських міфів, і до українського фольклору. За весь час існування бренда приблизно 4 тис. людей стали клієнтами kochut. З-поміж них приблизно 30% повертаються за новими прикрасами, а 10% стали постійними клієнтами. Зазвичай замовляють весільні обручки, на другому місці кулони, на третьому – сережки.

Окрім України, замовлення kochut іноді отримують і за кордону, Польщі, Ізраїлю, Канади та інші. Як зазначає Юрій, в основному люди замовляють прикраси для родичів, що живуть за кордоном і самостійно везуть їх або самі знаходять спосіб доставки.  

Брати часто отримують пропозиції про відкриття своїх магазинів в інших містах України та за кордоном, але всі ці пропозиції залишаються на стадії перемовин. Юрій підкреслює, що їхня ювелірна справа не китайська фабрика, яка штампує товар у великих об’ємах. Прикраса «Гілочка» із смарагдами і діамантами – справжній витвір мистецтва, на виготовлення якого потрібен час. Одне замовлення у середньому потребує двох тижнів на виготовлення. До речі, «Гілочка» – це улюблена прикраса майстра Юрія Кочута.

Найдовше брати виготовляли срібну корону для конкурсу краси «Міс Закарпаття» – на створення і закріплення 750 штук синтетичного каміння тривало два місяці. Це була копітка і важка робота, але не найдорожча. Найдорожчою прикрасою була золота каблучка з діамантами вартістю $2500 дол. Юрій згадав незвичне замовлення: для однієї закоханої пари Кочути виготовили обручки, в які замість камінців вмістили зуб хлопця і пасмо волосся дівчини. Він запам’ятав і роботу незвичним матеріалом – каблучка зі шматка метеориту.  

Брати вважають, що секрет успіху kochut у жазі до справи. Кажуть, що байдуже, коли починати бізнес, що жодні економічні умови і політичні кризи не зможуть змарнувати бізнес, якщо є пристрасть і велика зацікавленість. Майстри радять прислухатися до серця і робити те, що подобається, та підключати голову і обраховувати фінансову складову. 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x