Місія виконана

Наталія Ємченко, директор зі зв’язків з громадськістю та комунікацій групи компаній СКМ, на конференції малого та середнього бізнесу GROW UA розповіла про принципові відмінності між місією, баченням і цінностями компанії та чому вони вкрай важливі для сучасного бізнесу.

Цінності

У 1914 році британський дослідник Антрактики Ернест Шеклтон збирав велику трансантарктичну експедицію. У пошуках команди він розмістив оголошення у всіх лондонських газетах: «Потрібні люди для участі у ризикованій подорожі. Маленька зарплатня, холодний вітер, довгі місяці повної темряви, постійна небезпека, жодних гарантій. У випадку успіху – честь і визнання».

Для експедиції потрібно було 50 чоловіків. Здавалося б, жодна людина у здоровому глузді не зголосилася би взяти участь у такій авантюрі, але Шеклтон отримав понад 5 тисяч заявок. У чому загадка?

Річ у цінностях. Шеклтон чітко і зрозуміло сформулював ціннісний запит, на який відгукнулися люди, що поділяли любов до пригод та були готові працювати безкоштовно. Їх цінності збігалися з цінностями організатора експедиції.

Цінності – це те, у що ви вірите як людина і як власник бізнесу. Не буває поганих або хороших цінностей. Є ваші і не ваші. Ті, в які ви вірите, і ті, в які – ні.

У кожної компанії свої цінності. У одних це оригінальність, жага до знань, почуття гумору, прагнення кращого, креативність, а в інших – перемога, лідерство, досягальництво. Залежно від вектору цінностей компанія залучає співробітників.

Дуже важливо, щоб те що відбувається у вас в компанії, співпадало з тим, що потенційні співробітники прочитали у вас на сайті. Одна з найпоширеніших помилок – коли у цінності вкладають дуже шаблонні речі. Написано «Ми інноваційні», а насправді, коли людина приходить з новими ідеями, їй кажуть: «Ні, нічого змінювати не будемо». Якщо цінності заявлені одні, а компанія веде себе по-іншому, вона залучає неправильних людей.

Цікаво порівняти двох титанів консалтингу – McKinsey & Company та BCG (Boston Consulting Group). Перші – класичний приклад досягальників, їхній корпоративний девіз – Up or Out («Рости або йди геть»). А у BCG сімейний підхід до роботи. Там заохочують і підтримують колективну співтворчість, налагодження довгострокових тісних взаємозв’язків. Ці компанії дуже різні, але й дуже успішні. Так, у McKinsey & Company трохи більше заробляють, але у BCG є багато постійних клієнтів, які користуються їхніми послугами багато років.

Знову річ у цінностях. Це дві зовсім різні культури, дві різні ДНК. Людина з McKinsey & Company ніколи не працюватиме у BCG і навпаки.

Мені дуже імпонує ціннісна концепція A-players. Згідно з нею, усіх співробітників можна розділити на три групи:

A-players – це фахівці з високим рівнем професіоналізму та цінностями, які збігаються з цінностями компанії. Це ідеальні працівники, які апріорі мають внутрішню мотивацію.

B-players – працівники, які ціннісно співпадають з компанією, але їм бракує досвіду та уміння створювати вартість. Їх треба навчати, і тоді вони ростимуть у компанії.

C-players – це ті, від кого треба відмовлятися одразу. Їхні цінності не збігаються з цінностями компанії. Навіть якщо вони мають великий досвід та високий рівень професіоналізму, їхні цінності створюватимуть токсичне середовище у компанії.

Цінності – це також чудовий інструмент, щоб зрозуміти, наскільки вам підходить ваш бізнес-партнер. Порівнявши ваші цінності, ви зрозумієте, чи однаково ви сприймаєте правила гри у бізнесі. Якщо ви поділяєте погляди на бізнес-процеси, фінанси, функціонал, ДНК вашого бізнесу, то в такого партнерства є майбутнє. Це не означає, що ваші цінності мають бути ідентичними, але це означає, що у конкретному бізнес-проекті вам важливо віднайти спільне бачення цінностей вашої компанії.

Місія

Існує два типи особистих місій. Перший – це слова телеведучої Опри Вінфрі: «Я учитель, і моя місія в тому, щоб люди після спілкування зі мною зрозуміли, що вони вміють набагато більше, ніж їм здавалося». Ця місія – про служіння. Приблизно 70% всіх людей бачать своєю місією служіння в тому чи іншому вигляді.

Інший тип – це мільярдер Річард Бренсон, який каже: «Я Бренсон, і моя місія в тому, щоб отримувати задоволення та вчитися на власних помилках». Цей тип місії – про життя задля свого задоволення. Вона не така благородна, як служіння людству, але дуже чесна.

Усі місії бізнесу можна розділити на три напрями: consumer experience (фокусується на відчуттях клієнта), design leadership (основна мета – бути лідером галузі) та social services (компанія змінює світ на краще).

Місія – це дороговказ для бізнесу, основний його орієнтир, це відповідь на запитання: «Навіщо існує компанія? Навіщо інвестувати у неї гроші, час, сили, енергію?».

Місія не може змінюватися кардинально, це шлях, обраний раз і назавжди. Наприклад, місія компанії OTIS «Ми переміщуємо людей знизу вверх і зверху вниз» не змінювалась майже 100 років.

Правильна місія має бути лаконічною і містити близько 30 слів. Створювати її мають власники разом із менеджментом – це дуже важливий процес залучення усієї команди.

Процес створення місії виглядає так:

1. Зібрати команду.

2. Зробити бенчмаркінг (аналіз наявних місій інших компаній).

3. Провести стратегічну сесію.

4. Допрацювати формулювання місії.

5. Комунікувати (донести місію до громадськості).

Бачення

Якщо місія – це глобальна картина вашого бізнесу, то бачення (візія) – це вже конкретніше, прикладне зображення компанії. Зазвичай бачення описується дуже детально, але публічно не розголошується, а залишається для внутрішнього користування у компанії.

Бачення – це те, як компанія виглядатиме за 3-5 років, її снепшот, фотографія. Вибудувати правильне бачення компанії – це перший крок для реалізації довгострокової стратегії.

Для того, щоб прийти з точки А, де ви сьогодні перебуваєте, треба намалювати точку B і уявляти, як вона виглядає. Для це гроші, для когось – ринки або еволюція продукту.

Дослідники Стенфордського університету стверджують, що у світі є три речі, яких бракує бізнесу, і це гальмує його розвиток. Йдеться про енергію, execution (щоденна виконавча дисципліна, вибудовування процесів) та комунікації. Візія дозволяє побачити, як ці три речі імплементуються у бізнес і що ви отримаєте в результаті.

На відміну від місії бачення завжди переглядається і змінюється, і це нормальний процес. Це лише дорожня карта, а своїм маршрутом ви керуєте власноруч.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x