
Цього місяця преса багато писала про стартапи. Зокрема, про те, як компанії з українськими засновниками вдалося отримати капіталізацію у 13 млрд доларів. Також журналісти розбиралися, чому інвестори більше довіряють стартапам із кількома засновниками, ніж з одним. Ділові ЗМІ досліджували питання, як впливові ритейл-компанії збільшують продажі за допомогою Data Science.
1. Найдорожчий стартап України коштує $13 млрд. Як тепер оцінюються статки засновників Grammarly, Forbes
«Єдиноріг» (company unicorn) Grammarly з українськими засновниками, що допомагає писати без помилок, у листопаді отримав $200 млн від британських та американських інвесторів. Оцінка компанії підскочила вшестеро – до $13 млрд, а два засновники онлайн-платформи, вочевидь, стали мільярдерами.
Щодня Grammarly користуються 30 млн осіб. Серед великих клієнтів – компанії Zoom, Cisco та Dell. Сервіс працює за передплатою, але базові функції безплатні. Преміумпередплата коштує $30 на місяць, а для бізнесу – $12,50.
2. З цього року ФОПи та онлайн-бізнеси зобов'язані використовувати ПРРО. Рекомендації щодо реєстрації та часті помилки, Retailers
З 1 жовтня набув чинності наказ Мінфіну, що зобов'язує заклади громадського харчування в разі продажу алкоголю друкувати в чеку нові реквізити: штрих-код товару та акцизний код.
ПРРО – це програмний продукт, який встановлюється на смартфон, ноутбук, планшет, для генерування електронних фіскальних чеків і передавання інформації щодо зареєстрованих продажів до податкової. Отже, він є аналогом касового апарату.
Щоб уникнути помилок у роботі із ПРРО, треба працювати тільки в одній касовій зміні. А відкривати фіскальну касову зміну слід лише тоді, якщо ви продаєте алкоголь.
3. Стартапи з кількома фаундерами більш успішні. Як розподілити частки та обов'язки, Forbes
Інвестори набагато лояльніші до стартапів, у яких кілька засновників: ці компанії з більшою імовірністю профінансують. Для інвестора наявність другого партнера є своєрідною убезпекою. Так, якщо один із засновників перегорить чи захворіє, залишиться інший, здатний ухвалювати рішення й просувати стартап далі.
Проте є й зворотний, негативний бік: що пʼятий стартап припиняє існування через розбіжності між партнерами й конфлікти в команді. У Кремнієвій долині співзасновники навіть практикують спільну психотерапію.
4. До 100 тонн меду за сезон. Як пасічник з Миколаївщини об’єднався з колегами, щоб продавати мед дорожче, Eкономічна правда
Гуртова закупівельна ціна на мед, як порівняти з минулим роком, зросла в 1,5 раза. Але пасічники не поспішають продавати свою продукцію гуртовикам навіть за 60 грн/кг – очікують зростання попиту наприкінці року.
Раніше трейдери задешево купували у виробників мед за гуртовими цінами й продавали в Європу, користуючись безмитними квотами. Через це вже в січні Україна щороку вичерпувала свій річний ліміт.
Пасічник з Миколаївщини Олег Калінін вирішив об’єднатися з колегами у кооператив у 2 тис. вуликів, аби виробляти щоліта до 100 тонн меду.
Завдяки кооперації підприємці зможуть формувати великі партії меду й диктувати трейдерам умови. Чим більше об’єднання, тим вищу ціну воно може виставляти за свій продукт, адже в Європі воліють купувати великими партіями. Кооператори також налагодили продаж меду в роздріб, завдяки чому ціна на нього зросла удвічі.
5. В Україні можна буде вирішувати будь-які судові конфлікти через медіацію. Які в цьому переваги для бізнесу, Forbes
Cудові суперечки відбирають багато часу й енергії та перешкоджають продуктивності бізнесу. Розгляд справи в цьому органі може тривати місяцями й не гарантує справедливого рішення.
Закон «Про медіацію» допоможе врегульовувати спори, не звертаючись до суду, з найменшими витратами й ризиками, адже медіатор займається справою лише за взаємної згоди сторін і є неупередженою особою.
Плюсом закону є гарантія конфіденційності процесу. Всі дані під час підготовки й проведення медіації є інформацією з обмеженим доступом. До того ж медіатор не може допитуватися як свідок щодо інформації, яка стала йому відомою під час розгляду справи.
Медіація зазвичай проводиться протягом одного дня, іноді – кількох тижнів, оскільки сторони зацікавлені у врегулюванні спору в максимально короткі строки.
6. Коли НПФ почнуть вкладати кошти в криптовалюти та на чому зараз заробляють для клієнтів, Minfin
Середній розмір заощаджень у Недержавні пенсійні фонди (НПФ) становить 4 тис. грн на людину, що навряд допоможе клієнту накопичити на старість.
За останній рік НПФ отримали більше можливостей інвестувати в цінні папери іноземних емітентів. Але витрати на їхнє придбання перевищують сам прибуток.
Поки акції іноземних компаній не зазначає жоден із 10 найбільших відкритих НПФ. А в акції українських емітентів вкладають 7 із них. Наразі в Україні широко обговорюється можливість узаконити інвестування НПФ у ще один фінансовий інструмент – криптовалюту.
7. Ритейл в Україні: що змінилося на ринку? Новое время
Цей рік запам’ятався забороною виходу на український ринок російської мережі супермаркетів Mere.
Піонер на ринку системного продуктового ритейлу України, компанія «Фуршет», через борги опинилася на грані закриття.
У 2021 році ритейл-гігант «Мегамаркет» змінив назву на Ultramarket.
8. Як за допомогою data science збільшити продажі, налаштувати пошук на сайті та сформувати екосистему компаній. Рекомендації Fozzy Group, Amazon та McKinsey, Retailers
Ключовим активом ритейл-компаній зараз є алгоритми аналізу даних, і великі бізнеси мають власні.
Компанії накопичують дані, що формують цифровий слід по кожному клієнту. Так збирається дедалі більше інформації про те, як живуть люди та якими послугами користуються протягом дня.
Рядки пошуку в інтернеті – найпотужніший інструмент для продажу. Компанії, що зможе у перших трьох видачах пошуковика запропонувати користувачу те, що він хоче, до снаги завоювати значну частину ринку.