«Оцифрована» ідея

«Оцифрована» ідея

Як розпочати власну справу і досягти успіху? Спочатку варто порадитися зі спеціалістами, що можуть застерегти від помилок та підказати вдалі рішення. У межах програми «Будуй своє» Володимир поспілкувався з ментором Олексієм Тимофєєвим, СЕО Trident Acquisitions Corp.

 

Володимир має намір створити проект «Екоцентр», щоб об’єднати організації, які реалізують товари зеленої енергетики (сонячні панелі, млини, теплові насоси, сонячні колектори). У його команди є земельна ділянка, на якій планується побудувати центр та здавати площу в оренду таким фірмам. Попередній бюджет проекту – майже $1 млн. Однак іще немає чіткої концепції, бізнес-плану та архітектурного плану центру, і Володимир хоче залучити для цих завдань фахівців та, можливо, підтримку ЄБРР, що пропонує вигідні умови українському зеленому бізнесу, наприклад покриття до 70 % вартості екопроектів. 
Однак щоб здобути таку допомогу, компанія має відповідати певним вимогам, зокрема, у її штаті має бути не менше десяти людей. Тому представники банку порадили Володимиру знайти фірму, яка відповідає цим критеріям, та підписати з нею договір про співпрацю. 
Володимир порадився з Олексієм Тимофєєвим, щоб з’ясувати, чи на правильному він шляху, чи потрібен такий центр і яким чином знайти фірму, переконану у важливості екологічних проектів, яка відповідає умовам ЄБРР і погодиться підписати договір із компанією Володимира для роботи з ЄБРР за бізнес-планом. 

Що ж відповів ментор на ці запитання? 

 

Головне – попит

З чого розпочинати? Вам потрібно проаналізувати особливості ринку екологічного обладнання України: його параметри, обсяг, географічну структуру, рівень попиту. Зараз цей ринок досить слабкий: він може бути активним, але коштів тут мало, і попит не надто інтенсивний. А ґрунтуватися завжди потрібно на попиті. Лише проаналізувавши рівень попиту на ринку, ви можете думати про географічне розташування центру, вибір партнерів, підтримку банку. 

Створити архітектурний план майданчика – це найменша проблема. Якщо ви побачите, що серед покупців та постачальників є попит на місце, де можна обрати обладнання для об’єктів зеленої енергетики, тоді ви можете спробувати створити такий центр. Власне, ви хочете займатися спеціалізованим ритейлом, бути проміжною ланкою між виробниками та покупцями. Ви будете макретплейсом, у якого має бути представництво в інтернеті та фізичне місце, де люди можуть поспілкуватися зі спеціалістами, подивитися зразки; можливо, там будуть склади тощо. 

Якщо ви не зможете навести цифри щодо попиту, ви навряд чи зацікавите партнерів та інвесторів. Оцініть у цифрах попит та потенціал ринку, тобто «оцифруйте» свою ідею: покажіть, скільки надається зелених кредитів; доведіть, що це тренд, який розвивається. Але потрібно оцінити зрілість цього тренду, аби не вийшло, що ви відкриваєте бізнес для ринку, який сформується в Україні лише за декілька років. 

Де шукати інформацію та цифри? Спочатку перегляньте ресурси асоціацій, що займаються екологічною тематикою в Україні: у них мають бути звіти. Друге джерело інформації – банки, що кредитують купівлю та випуск обладнання потрібного вам напряму. Шукайте статистику, щоб зрозуміти, як розвивається тренд. Також багато про що ви можете дізнатися від потенційних партнерів – підприємців, що уже працюють на ринку та мають уявлення про попит навіть без дослідження.

 

Яка ваша особливість?

Запитайте себе: чому люди мають їхати саме до вашого центру? Вам потрібно це обґрунтувати, адже можна напряму сконтактувати з виробником або ж обрати необхідне обладнання в інтернеті. Крім того, у цій ніші можуть почати працювати й будівельні супермаркети, організовуючи у себе подібні відділи та демонстраційні зали.

Тож сформулюйте, чим кращий ваш центр порівняно із зазначеними варіантами. Ваш майбутній товар – це, як правило, разова покупка. А вам потрібен потік людей: і кінцевих споживачів, і виробників. Тому вам необхідно чітко зрозуміти, хто ваш основний клієнт, де він і що йому потрібно. 

Бізнес-план, аналітика – це не надто складно. За два-три місяці все це можна зробити, але ви маєте знати ситуацію щодо попиту. Ви можете розширити лінійку представлених брендів та пропонувати не лише вузькоспеціалізоване обладнання, а й суміжні товари на кшталт екологічно безпечних будматеріалів.

Також ви можете попередньо створити план майданчика: виділити там місце на паркування, склади, торговельну площу. І тоді ви зрозумієте, скількох виробників і яких саме вам бажано запросити, скільки у вас буде орендарів, що представляють, наприклад, сонячні батареї. Ця картинка буде бізнес-моделлю. Ви пропонуватимете готове рішення з торговельним майданчиком, складом, можливо, офісно-адміністративною частиною. Що більше сервісів ви запропонуєте, то більш життєздатною буде модель, бо вона залежатиме не лише від покупців, а й від внутрішніх подій. 

 

Як шукати партнерів? 

У вас є декілька варіантів. Можна обрати найбільшу компанію, що орендуватиме у вас площу, і запропонувати їй стати генеральним партнером, який необхідний для договору з банком. Можна пошукати партнера і серед іноземців, яким було б цікаво зайти в Україну. Можна знайти партнера у сфері будівельного ритейлу, але на етапі, коли ваша ідея ще не оформлена, до прямих конкурентів краще не звертатися. 

Як би я починав пошуки? Я б зібрав цифри, провів попереднє дослідження щодо попиту, обрав би декілька можливих партнерів і поспілкувався би з ними. Я показав би їм, який попит у країні, який у регіонах, підкреслив би, що роблю «концентрат»: заходи, виставки, форуми, можливість фізично подивитися на товар. Можна запропонувати генеральному партнеру відсутність конкурентів на вашій торговельній площі. 

Стандартне запитання потенційних інвесторів – чи є прототип організації такого формату на західному ринку. Логіка тут така: якщо його немає, значить, ця модель не працює. Якщо потужний західний ринок її не тягне, то наш набагато слабкіший, і ця ідея точно не буде втілена.

Але якщо подібні організації є, це може бути серйозним аргументом: ось за кордоном ця модель працює, і її можна адаптувати до нашого ринку. Важливо, щоб прототип існував давно, бо моделі щойно відкритих бізнесів в Україну не перенесеш: у нас все розвивається повільніше, і ті схеми, що зараз працюють за кордоном, нам іще рано застосовувати.

Написати повноцінний бізнес-план – це масштабне завдання: там має бути багато розділів. Але щоб залучити бізнес-партнерів, їм потрібно лише показати привабливість ринку і сформулювати пропозицію для генерального партнера. Ті, хто вже працюють на ринку, швидше зацікавляться вашою пропозицією, і їм менше доведеться пояснювати деталі. 

Вам потрібно більше спілкуватися: можна відвідувати західні виставки (німецькі, польські) або домовитися про це з кимось із тих, кого ви розглядаєте як партнера. Коли ви почнете більше спілкуватися, з’являтимуться нові ідеї. 

Може з’ясуватися, наприклад, що будівельні підрядчики будуть вашими основними відвідувачами. Вашими дистриб’юторами можуть стати будівельні організації, що працюють у сфері приватного будівництва. 

 

Отже, етапи розвитку вашої ідеї можуть бути такими:
1. Ви оцінюєте попит, збираєте усю доступну інформацію, щоб мати конкретні цифри.
2. Ви формулюєте, у чому ваша унікальність, та шукаєте прототипи на західному ринку.
3. Ви формулюєте пропозицію для партнера та визначаєте, хто це може бути: що більше ви спілкуватиметеся у вашій галузі, відвідуватимете профільних подій, то чіткіше розумітимете, до кого можна звернутися.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x