Переспати з бджолами

Вікторія Лупенко
21/03/2018
Переспати з бджолами

Як виглядає бізнес з продажу продуктів бджільництва, цілком зрозуміло. А от про те, що можливо побудувати справу на цілющому впливі пасіки на здоров’я людини, ми дізналися вперше. Називається це апітерапія – використання бджіл з лікувальною метою. 
Саме цей принцип поклав в основу своєї бізнес-моделі Артур Іванов, засновник компанії «АПІ-СОН – сон на вуликах». Своїм клієнтам, окрім меду, він пропонує провести ніч чи поспати кілька годин на вуликах у спеціальному будиночку. Як з’явився та розвивався такий бізнес, а також про наміри вийти на світовий ринок Артур розповів для порталу «Будуй своє». 

 

 

Артуре, як виникла ідея вашого бізнесу? Як просте бджільництво, з якого ви починали, перетворилося на апітерапію?

Я давно займався бджільництвом, це було моїм хобі. Та якось натрапив на YouTube-відео, де розповідали, як люди сплять на вуликах. Я так зацікавився цією ідеєю, що побудував перший будиночок. Відчуття були неймовірні, тож друзі теж захотіли спробувати, що це таке. Ця послуга стала дуже популярною серед мого оточення, але, оскільки моя перша пасіка розташована дуже далеко від Одеси, кількість ентузіастів різко зменшилася. Тоді я вирішив відкрити комплекс відпочинку у передмісті, куди їхати 15-20 хвилин. 

 

Ви вивчали вашу бізнес-модель з наукової точки зору? Що переконало вас втілити її? 

Перші будиночки я будував свідомо, знаючи факти: цілющий вплив пасіки на здоров’я відомий ще зі Стародавньої Греції. Та, на жаль, досі наука не зовсім розуміє, які процеси відбуваються в апібудиночку. 
Я ґрунтувався на дослідженнях Запорізького медичного університету 2008 року. Медики констатували, що під час апітерапії покращується робота нервової, серцево-судинної та дихальної систем. Вони довели, що метод працює, але достеменні причини такого впливу невідомі. Звісно, якщо говорити про боротьбу з респіраторними захворюваннями, то тут значення мають аромати нектару, прополісу, маточного молочка, які ми вдихаємо. Є також теорія, що людина потрапляє у живильне біополе бджолиної сім’ї. 
Лікарі самі чи групами відпочивають у нас постійно, але як це працює, ніхто точно не знає, хоча факти беззаперечні. 

 

Чи проводили ви тестування послуги до її запуску на ринку? Якими були результати?

Тестував на друзях та знайомих. Спочатку робив день відкритих дверей, коли кожен міг відпочити у будиночку, та збирав відгуки. І коли 100% гостей підтвердили, що відчули щось незвичайне і відновилися, це стало поштовхом, щоб рухатися далі.
Ми зрозуміли, що апітерапія оздоровлює весь організм, але за нетривалої практики цей ефект непомітний. Тож ми позиціонуємо себе не як медичну установу, а як місце, де людина може розслабитися і відновитися за короткий час. Тобто ми пропонуємо їй відпочинок, що покращує здоров’я.

 

Який портрет вашої цільової аудиторії? 

Наші клієнти – це ділові люди, яким постійно не вистачає часу, зокрема на сон, тому вони шукають можливості відпочити за короткий термін. Такі клієнти приїжджають на кілька годин чи на ніч, відсипаються і повертаються до міста задоволені. Це наша основна цільова аудиторія. Також ми цікаві тим, хто веде здоровий спосіб життя. Від відпочинку вони прагнуть користі для здоров’я та вау-ефекту. 

 

Ви винятково місцевий бізнес? Чи робите кроки, щоб вийти за межі свого регіону? 

Так, в основному наші клієнти – це одесити. Я планую масштабувати бізнес за моделлю франчайзингу, щоб такі місця відпочинку були поруч з усіма великими містами України. Зараз обговорюю це питання з партнерами з-під Києва та з віддаленого екопоселення під Одесою. 
У  світі є успішні приклади такого бізнесу, але він досі у зародковому стані, тож я планую, що за п’ять років франшиза компанії «АПІ-СОН» вийде на ринок СНД, а за десять років пошириться по всьому світу. 

 

Як споживачі дізнаються про ваш продукт? Які канали інформування ви використовуєте? 

Зараз ми розробляємо корпоративний сайт, а поки що є лендинг, який я зміг вивести у топ видачі Google за запитом «сон на вуликах». З пошуковою оптимізацією та Google AdWords я розбираюся власними силами. У майбутньому планую делегувати ці обов’язки, але власник має розуміти принципи оптимізації. Дієві Facebook та Instagram, а також email-маркетинг. У соцмережах рекламою не користуємося, просуваємо послуги лише за рахунок контенту. Незабаром планую запустити таргетовану відеорекламу у Facebook. Ще користуємося білбордом поруч із трасою недалеко від нас, але основний спосіб просування – сарафанне радіо. 

 

Якою була сума інвестицій для відкриття нового напряму? Ви залучали зовнішнього інвестора, користувалися послугами банку чи змогли профінансувати справу самі? 

Інвестиції були лише власні. Вартість матеріалів для одного будиночка становить майже $1 тис. Стільки ж коштує і його будівництво, але більшу її частину я виконував разом із батьком. Окремі витрати йдуть на бджіл, але їх я перевіз із попередньої пасіки. Тож якщо використовувати власну працю, все виходить досить бюджетно. Зараз у мене три апібудиночки. 

 

За який час інвестиції окупилися? Скільки в середньому споживачів користуються вашими послугами за сезон? 

Якщо брати до уваги лише витрати на матеріали, все окупилося за рік. 
За нашою франчайзинговою моделлю для партнерів ця сума буде утричі більшою: будиночки і будівництво я оцінюю у $2 тис. загалом, бджолині сім’ї – у $500, окрема стаття – доступ до корпоративного сайту та CRM-системи. Це бізнес під ключ, який, за моїми планами, також має окупитися за рік.
Зараз нашими послугами в середньому користуються 200 людей за сезон. Середній чек становить 300 грн. Мені потрібно вийти на 300 клієнтів за сезон, щоб я міг запевнити партнерів, що бізнес окупиться за рік. 

 

Ви надаєте неординарні послуги. Які три запитання виникають у споживачів найчастіше? 

Найперше запитання звучить так: «Чи бджоли мене не покусають?» Тому ми створили слоган: «Доторк до бджіл без укусів». 
Друге запитання: «Як я засну, якщо у будиночку гудять бджоли?» У житті це звучить як приглушений фоновий шум за дошками будиночка.
Третє: «Чи можна проходити апітерапію з дітьми?» Протипоказань для дітей немає, але, оскільки діти дуже активні, ми радимо батькам відпочивати по черзі: хтось розслабляється в апібудиночку, а хтось у цей час гуляє з малечею. 

 

У вас фактично сезонний бізнес? Які ризики ви несете та як компенсуєте простої? 

Спочатку я переймався з цього приводу, але потім почав розбиратися у питанні і зрозумів, що в Одесі, та й у деяких інших регіонах України, половина бізнесів сезонні. Коли я прийняв це як факт, справа пішла краще. Поки що для нас це сезонний бізнес, але, думаю, у Туреччині я зможу відкрити справу на весь рік. Зараз вивчаю це питання. 
Франчайзингова мережа якраз допоможе впоратися з ризиками. Наприклад, якщо взимку бджоли на одній пасіці вимерзнуть, легко відновити бізнес за рахунок ресурсів іншої. У низький сезон я займаюся вторинним бізнесом – продуктами бджільництва. 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x