Прорахунки, факти, довіра… інвестиції

Прорахунки, факти, довіра… інвестиції

На власних помилках людина навчається. Але кращий варіант – вчасно отримана порада та уникнення прикрої ситуації. Саме на це спрямована платформа «Будуй своє», яка дає змогу молодим підприємцям отримати консультацію провідних гравців ринку. Ігор Бучацький, керівний директор ED&F Man Ukraine, експерт з агробізнесу та виробництва продуктів харчування, провів менторську сесію для Дмитра, що мізкує над відкриттям власного тепличного агробізнесу. Ігор допоміг підприємцю-початківцю прорахувати можливі прибутки та ризики і детально проконсультував щодо вибору правильної стратегії.

 

Дмитро мешкає у Херсонській області та має велике бажання організувати вирощування овочів у теплиці та їхній продаж. Однак він не знає, як починати власну справу та яку стратегію обрати. Ідея така: купити будинок із присадибною ділянкою в 1 гектар неподалік гуртового овочевого ринку. Планує вирощувати томати, огірки, баклажани, перець тощо. Натепер команда складається з Дмитра, його дружини та тестя (він володіє теплицею, однак дохід від неї невеликий). Дмитро склав покроковий план початку бізнесу та зробив приблизні обрахунки витрат, але вважає, що інформації у нього недостатньо. Що ж порекомендує досвідчений бізнесмен?

 

Про приховані статті витрат

Насамперед потрібно визначитися, чи взагалі варто починати бізнес у такому форматі. Це важливо зробити до початку будь-яких робіт, бо може виявитися, що бізнес не приноситиме прибутку чи він буде мінімальним. Ігор радить відразу розподілити всі витрати за статтями. Наприклад, для теплиці щороку необхідно закуповувати дрова (12 тис. грн), плівку для покриття (6 тис. грн), насіння (3 тис. грн), добрива, хімікати тощо. Таким чином, загальна сума складе понад 22 тис. грн. 

Потрібно додати ще вартість оренди землі, якщо земля не є власністю підприємця, а також ще одну статтю витрат, про яку дуже часто забувають фермери-початківці, –  зарплата людині, що вирощуватиме овочі. Потрібно враховувати цей показник навіть тоді, коли ви попервах плануєте самостійно виконувати цю роботу. Адже згодом, коли  вирішите наймати працівника, може виявитися, що бізнес нерентабельний. Крім того, якщо під часрозрахунків ви побачите, що зарплата може складати не більше 4000 грн на місяць, чи є сенс займатися таким бізнесом.

Але припустімо, що ви заклали у бюджет 4000 тис. грн для найманого працівника (або для себе) за роботу. Додайте до загальної суми витрат ще 48 тис. грн на рік. 

Рахуємо далі. Припустімо, що запланований річний прибуток буде 150 тис. грн. Відрахуйте 70 тис. грн на матеріали та заробітну плану і отримаєте 80 тис. грн доходу, з якого ще потрібно сплатити податки. Також не варто забувати про приховані витрати, які заздалегідь прорахувати неможливо: відсоток зіпсованих продуктів, кошти на логістику та ін.

 

Як працювати з конкурентами та де шукати інвесторів

Ігор вважає, що потрібно визначитися, скільки підприємець бажає отримувати прибутку щомісяця, наприклад, 10 тис. грн, а потім дивитися, чи бізнес здатний таку прибутковість дати. 

По-перше, необов’язково вирощувати традиційні культури, більш прибутковим може бути, наприклад, продаж спецій. По-друге, багато корисної інформації дає аналіз конкурентів: спробуйте зрозуміти, як вони влаштували свій бізнес, що їм допомагає досягти успіху. Спілкування з конкурентами може спонукати до цікавих варіантів розвитку. Наприклад, ви можете отримати пропозицію долучитися до їхнього бізнесу і працювати на готовому ринку збуту. Таким чином, одне важливе питання ви розв’яжете. 

У будь-якому разі до початку конкретних дій необхідно ретельно підготуватися. Ніхто з потенційних інвесторів не зацікавиться абстрактною пропозицією. Серйозність ваших намірів покаже тільки обміркований детальний план дій. Наприклад, на зустрічі з потенційним інвестором ви розповідаєте, що плануєте вирощувати кінзу та отримувати прибуток 300 тис. грн. Загальні витрати складуть 80 тис. грн. Ви бажаєте отримувати за свою роботу 50%, а решту готові віддавати інвестору. Загалом, інвестор отримує ту суму, про яку ви попередньо домовитесь. Це може бути 50%, 20% чи 80%. Це залежить від того, скільки інвестицій знадобиться і скільки власних коштів є в підприємця. 

Ви повинні показати, що заслуговуєте на довіру і розумієтеся на веденні такого бізнесу. Надайте конкретні факти, а не проголошуйте загальні фрази. Наостанок Ігор порадив Дмитру ще раз усе прорахувати, скласти детальний бізнес-план і тоді вже звертатися до потенційних інвесторів. 
 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x