Швидкий старт

Залучення інвестицій можна порівняти зі збиранням пазлів — чим більше потрібно грошей, тим складніше переконати інвестора вкласти їх у проект. Але все ж найчастіше ключову роль грає лише те, як продукт вирішує актуальні проблеми. «Будуй своє» пропонує історії 5 стартапів, яким вдалося залучити інвестиції тастати найкращими у своїй категорії.

Airbnb

Стартап з оренди житла Airbnb у 2008 р. запустили двоє друзів — Брайан Ческі та Джо Геббіа. Ідея у хлопців з'явилася випадково. Річ у тім, що у Сан-Франциско під час великої дизайн-конференції було неможливотерміново знайти житло на ці кілька днів. Брайан і Джотоді орендували квартиру та вирішили підселити до себе гостей конференції. Вони створили сайт і почали просувати його серед зацікавлених у житлі приїжджих. Вже за 6 днів у квартирі друзів жили 3 гостей, які платили по $80 за добу. 

До речі, назва Airbnb — це акронім адреси першого сайту airbedandbreakfast.com («Простір, ліжко та сніданок»). Зараз, як і 10 років тому, сервіс пропонує орендувати кімнату, квартиру або будинок для проживання не через агентство, а напряму у власника.

Інвестиції стартап отримав аж через рік — молода компанія попала в інкубатор Y Combinator і залучила перші $20 тис. Засновники витратили їх на дослідження аудиторії та запуск нових послуг. Вже за півроку їм вдалося помітно збільшити базу користувачів і залучити ще $600 тис. інвестицій. Успіх компанії пов'язують із економічною кризою 2009 р., коли людям були дуже потрібні гроші — стартап виявився вельми «вчасним» для того часу.

Останні інвестиції компанія залучила у 2017 р. Загалом упроект було інвестовано майже $3,5 млрд, а вартість Airbnb оцінюють в $40 млрд. Сьогодні офіси компанії є у 20 містах світу, а її щорічний дохід сягає $2,6 млрд.

Uber

Uber — це найдорожчий стартап і найшвидше зростаюча компанія в історії одночасно. У 2009 р. його заснувалиТревіс Каланік з Гарретом Кампом. Тоді це був мобільний застосунок під назвою Ubercab, за допомогою якого у декілька кліків можна було викликати персонального водія. Засновники почали розвивати ідею, і вирішилиUbercab зробити масовим, щоб звичайні люди могли замовляти «дорогі чорні машини» з водієм дешевше, ніж будь-де. Вже за два роки Uber помітили венчурні інвестори — компанія отримала перші $20 млн на розвиток бізнесу.

За весь час свого існування стартап залучив понад $8 млрд інвестицій, найняв більше 3 тис. співробітників та відкрив представництва у десятках країн. При цьому Uberмасштабувався і на інші категорії бізнесу. Наприклад, користувач може замовити їжу з улюбленого ресторану, яку швидко привезе кур'єр UberEats. А влітку 2015 р. уСтамбулі запрацював сервіс UberBoat, який пропонує вибрати човен для пересування по Босфорському проливу.

Незважаючи на масштаби бізнесу, Uber вийшов на прибутковий рівень тільки на початку 2018 р. За перший квартал поточного року компанія заробила $2,46 млрд, тоді як у цей же період минулого — втратила $847 млн.

Slack

Месенджер Slack, яким користуються великі та малі компанії, розробники й дизайнери, рекламні агентства івсі, кому потрібен зручний інструмент для комунікації, з'явився як відкритий проект у 2014 р. Засновники позиціонували продукт як «вбивцю» Skype та електронної пошти для команд. Корпоративний месенджер Slack дає змогу сортувати повідомлення по окремих «кімнатах» (чатах) із нескінченною стрічкою повідомлень. Це допомагає команді швидко знаходити потрібну інформацію, завжди бути в курсі подій і ефективно працювати над проектами.

Проблема, яку вирішує Slack — це доступ до інформації. Наприклад, при підключенні до чату новий співробітник зможе прочитати усю необхідну для початку роботи інформацію. А окремі команди спілкуються у власних чатах, дані з яких, у разі чого, будуть доступні керівництву. Ще у Slack є пошук повідомлень (вони зберігаються на окремому сервері), швидка передача зображень, підключення сервісів для проектної роботи. До того ж сервіс частково безкоштовний — за базовий набір функцій не треба платити. Виручку ж приносить платна підписка: компанії платять від $7/місяць за співробітника.

Зараз у компанії — лише 180 співробітників, але сервіс вже встиг залучити понад $300 млн інвестицій і досягти показника в 750 тис. активних користувачів. Бізнес оцінюють у понад $3 млрд.

Foursquare

Мобільний стартап Foursquare заснували у 2009 р. на конференції South by Southwest в США. Продукт стартапу— це застосунок, що пропонує відмічати на карті місця, які відвідує користувач, залишати відгуки про них та ділитися цими даними із друзями. Застосунок одразу став хітом. Вже через два роки компанія залучила $20 млнінвестицій і заявила про 7 млн активних користувачів — кожного дня у Foursquare реєструвалися більше 35 тис.людей.

Сервіс став популярним завдяки «чекінам» (check-in з англ. «реєстрація») — користувачі розповідали про свої відвідування закладів, отримували віртуальні винагороди і ставали «мерами» закладів або точок, якщо «чекінилися» в одному місці частіше за інших. До того ж користувачі могли створювати власні точки, додаючи адреси, номери телефонів та адреси сайтів закладів, яких ще не було на карті. Завдяки цьому база даних Foursquare стала однією з найбільших, що допомогло компанії на цьому заробляти.

У 2014 р. компанія розділилася на два окремих підрозділи. Сам Foursqaure перетворився на сервіс з рекомендацій (шукає заклади і місця на карті, групує відгуки), а ігрові «чекіни» стали ключовою функцією нового застосунок Swarm. З того ж часу Foursqaure почала продавати дані, які збирають обидва застосунки — інформація про відвідування і точне місцезнаходження дуже цінна для маркетологів та рекламних агенцій. Завдяки такому рішучому кроку річний дохід компанії виріс до $100 млн, а сам сервіс оцінюють у понад $320 млн.

Stripe

Платіжний сервіс Stripe заснували у 2011 р. брати Патрік і Джон Коллінсони. Вони вирішили спростити процес обробки платіжних транзакцій, який внаслідок своєїзастарілості забирав багато часу і був неефективним. Все, що потрібно для роботи системи Stripe на боці клієнта — це 7 рядків коду. Згодом ця особливість сервісу стала фішкою братів, а ЗМІ по всьому світу казали про Коллінсонів як про братів, що перетворили 7 рядків коду на $9 млрд.

Stripe швидко набрав обертів за рахунок інноваційного підходу до обробки платежів та ефективної роботисистеми. Коллінсони отримали перші інвестиції від стартап-інкубатору Y Combinator, а ще залучили $2 млнвід венчурних інвесторів Пітера Тіля (засновника PayPal) та фонду Andreessen Horowitz. Згодом послугами Stripeпочали користуватися такі компанії, як Kickstarter, хостинг-сервіс DigitalOcean, згаданий вище стартап Slack, сервіси таксі Lyft та Grab.

Наразі сервіс працює у 25 країнах світу, обслуговує понад 100 тис. компаній та обробляє транзакцій на $50 млрд за рік. При цьому дохід компанії становить близько $2 млрдщорічно.

 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x