Спрощуємося

Перша група

 

Перша група «єдиноподатників» – це підприємці, які ведуть свій бізнес самостійно, без найманих працівників. Вони обмежені як у видах діяльності, так і у граничному розмірі річного доходу.

 

Умови

Перша група платників ЄП

Граничний розмір доходу

до 300 000 грн на рік

Наймані працівники

відсутні

Види діяльності

роздрібна торгівля на ринках, побутові послуги (перелік послуг у п. 291.7 ПКУ)

Сума єдиного податку

10% прожиткового мінімуму (160 грн)

Сума єдиного соціального внеску

мінімальний платіж 352 грн (3200 грн х 22% х 50%)

для отримання страхового стажу мінімальний внесок – 704 грн

Строк сплати єдиного податку

до 20 числа поточного місяця

Звітний період

рік

Ведення обліку доходів

книга доходів

Касовий апарат

не потрібен, крім продажу технічно складних побутових товарів з гарантійним ремонтом

 

Порушивши умови перебування у першій групі платників ЄП (перевищення доходу, працевлаштування робітника чи здійснення інших видів діяльності), підприємець зобов’язаний перейти на іншу групу (другу чи третю) або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування.

 

Друга група

Для підприємців другої групи єдиного податку передбачений більший розмір доходу і податок. Проте він може працевлаштовувати робітників.

 

Умови

Друга група платників ЄП

Граничний розмір доходу

до 1 500 000 грн на рік

Наймані працівники

до 10 осіб

Види діяльності

торгівля, ресторанне господарство, надання послуг фізичним особам та/або платникам єдиного податку, у тому числі побутових послуг (перелік послуг у п. 291.7 ПКУ)

Сума єдиного податку

20% мінімальної зарплати (640 грн)

Сума єдиного соціального внеску

мінімальний страховий внесок – 704 грн (22% від мінімальної зарплати)

Строк сплати єдиного податку

до 20 числа поточного місяця

Звітний період

рік

Ведення обліку доходів

книга доходів

Касовий апарат

не потрібен, якщо сума річного доходу не перевищує 1 млн грн, крім продажу технічно складних побутових товарів із гарантійним ремонтом

 

 

Варто знати

 

Підприємці першої та другої груп єдиного податку, які не використовують працю найманих фахівців, мають право взяти відпустку чи оформити лікарняний на термін до 30 днів. У цей період вони можуть не сплачувати єдиний податок, адже передбачається, що у них немає господарської діяльності, хоча на рахунок можуть надходити платежі за товари, відвантажені раніше.

 

Для оформлення відпустки потрібно написати заяву у довільній формі із зазначенням календарного місяця відпустки і подати її у податкові органи за місцем реєстрації. Щодо лікарняного, то підприємець не сплачує єдиний податок лише тоді, коли він хворіє понад 30 днів, що зафіксовано у лікарняному.

 

Надто небезпечно

 

Іноді підприємці, які самостійно ведуть документообіг, припускаються помилок чи забувають виконати певні вимоги. Розглянемо деякі з типових порушень.

 

Невчасна сплата податку

Податковий кодекс передбачає штраф за прострочення сплати єдиного податку підприємцями першої та другої груп. Вони зобов’язані сплатити додатково 50% тієї ставки єдиного податку, який вони сплачують у своїй групі ЄП.

 

Якщо «єдиноподатники» боргують упродовж кількох звітних періодів, слід бути обережними, адже однією з підстав анулювання статусу платника єдиного податку є наявність податкового боргу на кожне перше число протягом двох кварталів поспіль. Іноді підприємець не знає про свій податковий борг, і про анулювання його статусу платника єдиного податку він дізнається лише під час формування річної звітності. От і буде для нього неприємний сюрприз, коли частину доходу оподаткують за ставкою для «загальної системи».

 

Якщо невчасно сплатить єдиний соціальний внесок, то йому загрожує штраф 20% несплачених чи невчасно сплачених сум ЄСВ, а також пеня 0,1% за кожен день відтермінування. Оскільки за порушення строків сплати ЄСВ немає позовної давності і санкції та пеня з ЄСВ можуть нараховуватися роками.

 

Застосування негрошової форми розрахунків за товари чи послуги

Домовленість зарахувати зустрічні вимоги чи обміняти свої товари на інші може бути помилкою для підприємця-спрощенця. Податковий кодекс забороняє «єдиноподатнику» застосовувати будь-яку іншу форму розрахунків, крім грошової, готівкової або безготівкової. Його оштрафують (15% від суми розрахунків з порушенням) і припинять можливість перебувати на спрощеній системі, тому з наступного кварталу після порушення він має перейти на сплату податків на загальній системі, інакше перерахунок доходів і ставок податків здійснить податковий інспектор під час перевірки.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x