Україномовна література як тренд

Євгенія Козловська
06/03/2018
Україномовна література як тренд

Директор видавництва «Наш Формат» Антон Мартинов розповідає про нюанси книговидавництва 

 

 

Антоне, у вас нині понад 800 точок продажу, інтернет-магазин, книгарня у Києві та доставка по всьому світу. А як усе починалося?

У 2005 році Владислав Кириченко придбав видавництво «Українська аудіокнига». Трохи згодом воно переросло у мистецьку агенцію «Наш формат». На той час я мав видавництво «Аудіо Планета» та інтернет-магазин аудіокниг Audiobooks.ua. Після економічної кризи 2008 року я почав займатися продажем паперових книжок. Але працювати з українськими видавцями було дуже важко: не було зручних прайсів, доступних складів, адекватної логістики. Я розумів, що так цей бізнес не може функціонувати. Недостатньо лише говорити про суспільну значущість книговидання. І у 2012-му ми з Владиславом почали міркувати, як об’єднати бізнеси у таких питаннях, як логістика та робота складу, а наприкінці року я очолив «Наш формат».

 
Чи аналізували ви ринок перед запуском?

Ми побачили, що ніша україномовної ділової літератури порожня. Ринок був заповнений винятково російськомовним продуктом. 
 
Обирали книжки не інтуїтивно. Аналізуючи дані свого інтернет-магазину, я бачив, які книжки надзвичайно популярні. Багато з них читав сам і дуже хотів, щоб ця література вийшла українською. Натепер «Наш формат» видав 95 % книжок із тих, які я хотів побачити на нашому ринку. 
 
Єдине, в чому ми трохи прорахувалися, – це терміни. Виявилося, що купити права на переклад не просто. І річ навіть не в ціні, а в довірі та репутації. Видавничий бізнес на Заході мав слабку довіру до українських видавництв. Тому два роки у нас пішло на побудову іміджу: ми активно спілкувалися із західними видавцями, їздили на світові виставки, доводили, що ми надійні та відкриті партнери. Потім ми видали «Атлант розправив плечі» Айн Ренд. Наклади цієї книги швидко перетнули позначку 10 тисяч примірників у перший рік продажу. Це стало відкриттям для європейців, які раніше не сприймали наш ринок серйозно.

 

Чи можете ви назвати суму інвестицій, яка потрібна була для старту?

Це не одна сотня тисяч доларів.

Як ви обираєте книги?

Ми виокремили параметри, які допомагають нам оцінити потенціал книжки. Це світові рейтинги видань, відгуки, оцінки міжнародних ЗМІ.

Але спочатку ми відкриваємо саму книжку, читаємо її та намагаємося зрозуміти: чи актуальна ця тема в Україні, чи потрібна вона українському читачу, чи варто  актуалізувати це питання. Ми не стандартне видавництво, нам нецікаво лише видавати книжки. Нам цікаво змінювати ринок, формувати сенси і задавати тренди. 

 
Скільки людей працює над одним виданням?

Усе залежить від обсягу матеріалу. Щонайменше це шестеро людей. А от над спільним проектом з американсько-українською медичною фундацією – книгою «Охорона психічного здоров’я в умовах війни», яку ми готували 2,5 року, – працювало 25 фахівців. Але ця історія не про бізнес, бо то був некомерційний проект.

 
Які середні витрати на одну книгу, беручи до уваги роботу перекладача, дизайнера, коректора та ін.?

Бюджет однієї книжки – від 10 тисяч доларів. Це і підготовка до друку (витрати на роялті, переклад, редагування, коригування, верстка, дизайн), і друк. 

 

Чи можете ви назвати видання, що є безумовним фаворитом серед читачів?

Наш лідер продажів – це «Атлант розправив плечі» Айн Ренд. Ми видали сумарно понад 85 тис. примірників. Наклади книг «Чому нації занепадають» і «Моє життя та робота» Генрі Форда сягнули 30 тисяч примірників. Серед бестселерів також «Чорний лебідь» Нассіма Талеба, який торік вийшов 15-тисячним накладом.
 

Скільки книг ви видаєте за рік? Який тираж книг у середньому?

Загальний наклад усіх наших книжок у 2017 році становив 410 тисяч примірників. Це удвічі більше за показник попереднього року. Цього року ми плануємо довести наклади до 800 тис. примірників. Середній наклад однієї книжки – приблизно 3500 примірників.
 

Які маркетингові прийоми ви застосовуєте? 

Ми аналізуємо, де наша цільова аудиторія, і спілкуємося з нею у зручний спосіб. Намагаємося максимально ефективно використати ті можливості, які дає інтернет.
До офлайн-заходів належать події – наші та партнерів. Для нас презентації – це не просто розмови про книжки. Ми намагаємося організовувати повноцінні дискусії, шукати актуальні теми, цікавих спікерів. Також беремо партнерську участь у неспеціалізованих подіях: бізнес-форумах, освітніх заходах тощо. 
 

Які труднощі долали за весь час розвитку компанії?

Одна з найбільших – це проблема зростання. Протягом останніх кількох років ми масштабувалися вдвічі щороку, а це непросто. Неможливо вибудувати систему, яка бодай рік працювала так, як планувалося від самого початку. Це етап, коли ти уже не встигаєш за день побачити всіх, хто працює у компанії. Хтось починає ображатися, хтось втрачає мотивацію. Наш бізнес дуже залежить від людей. У ньому мало елементів, які автоматизуються, хоча ми й намагаємося максимально систематизувати процеси. Дуже важливо на перших етапах закласти системні механізми, які за кілька років допоможуть швидко масштабувати бізнес. Але це не завод, тому неможливо поставити справу на конвеєр. Тут величезна роль керівника, який має шукати баланс, зокрема на емоційному рівні. 
 

Розкажіть про вашу послугу «Бізнес до бізнесу».

Коли ми розробляли цю пропозицію, то керувалися кількома мотивами. По-перше, ми хотіли зробити книжку бажаним подарунком на рівні корпоративної культури. Крім того, орієнтувалися на соціально відповідальні компанії, які розуміють цінність розвитку своїх співробітників та суспільства, у якому вони функціонують. Тому ми пропонуємо компаніям кілька варіантів – від створення корпоративної бібліотеки до брендування книжок на подарунки та спільного видання. Для нас принципово, щоб ми самі пропонували книги, які вважаємо цікавими та актуальними. Це не видання на замовлення.

 

Які, на вашу думку, три головні складові, що приводять видавництво до успіху?

Складові успіху такі самі, що й у будь-якому бізнесі. Це націлена на результат команда, правильний час та місце, а також чітке розуміння і формування цінностей, місії та мети компанії.

 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x