
Марта Гладка, координатор програми Urban Space платформи «Тепле місто» (Івано-Франківськ), розповідає про створення закладу у форматі громадського ресторану.
Марто, як з’явилася ідея закладу? Як вона втілена? Хто основна аудиторія громадського ресторану?
Urban Space 100 – це нетиповий заклад: він поєднує бізнесову і громадську складову. Його ідея виникла випадково, під час спілкування друзів за кавою у Івано-Франківську – і вже за рік Urban Space 100 відчинив свої двері відвідувачам.
Ресторан розташований у центрі Івано-Франківська, поруч із будівлею міської та обласної ради. Це сучасний простір, де є кафе, подієвий майданчик і радіостудія Urban Space Radio з якісним музичним та урбаністичним контентом, а також крамничка сучасних українських брендів, виробів місцевих майстрів і бізнес-літератури.
Заклад починає роботу о 6 ранку, тому приваблює туристів, які прибувають у місто першим ранковим потягом.
Ми не орієнтувалися на певну групу людей за віком, статтю чи соціальним станом. Тут можна зустріти дітей і людей поважного віку, мешканців і гостей міста. Звичайно ж, у нас багато молоді.
Мабуть, головне, що об’єднує гостей закладу, – це активна життєва позиція. Адже у ресторані можна не лише поїсти, тут працюють, читають, обговорюють ідеї, знаходять однодумців, проводять презентації, прес-конференції, майстер-класи, концерти, кінопокази тощо – для цього створені комфортні умови.
Заклад часто відвідують цікаві й відомі особистості та колективи. Загалом за три роки на майданчику Urban Space відбулося майже 740 подій.
Чим ця модель привабила підприємців і який принцип її роботи?
Ідея ресторану належить платформі «Тепле Місто» – громадській організації в Івано-Франківську. Її мета – сприяти ефективній комунікації між громадою, бізнесом та адміністрацією задля покращення міського життя. Для організації це перший досвід участі у проекті з бізнесовою складовою. Але серед співзасновників громадського ресторану є люди з ресторанного та інших бізнесів, які безперечно привнесли свої знання та вміння у проект і допомогли йому успішно реалізуватися. Мабуть, усіх цих людей привабило підсвідоме бажання бути співвласниками ресторану, та все ж це не типовий ресторанний бізнес, а соціальне підприємництво.
Проект швидко зібрав інвесторів: 100 людей одноразово і безповоротно вклали у нього по $1000 і за спільний бюджет у $100 тис. відкрили цей сучасний простір.
80% чистого прибутку закладу щоквартально розподіляються на проекти соціального і культурного розвитку міста. Рішення про те, які саме проекти підтримати, ухвалюються більшістю присутніх на щоквартальних зборах засновників.
Як починалася реалізація вашого проекту? Скільки людей у ньому спочатку працювало?
На старті ідеї об’єдналося семеро людей, які знали один одного і вірили у проект. Далі скликали прес-конференцію, де представили ідею громадськості та презентували промосайт проекту. На стартовій сторінці сайту було 100 клітинок, у сімох із яких і розмістилися перші сім інвесторів. Було оголошено про пошук іще 93 людей, які хотіли б долучитися до проекту. Менше ніж за три місяці вдалося зібрати усіх партнерів та повністю отримати необхідний бюджет.
Хто розробляв сайт? Як ви просували його і свій продукт?
Сайт безплатно розробила IT-компанія Webmil – партнер платформи «Тепле Місто»: спочатку він був необхідний для пошуку інвесторів, а сьогодні ми висвітлюємо там наші новини, інформацію про гранти, реалізовані проекти тощо.
Також уся інформація про Urban Space 100 була представлена на Facebook-сторінці, тому відомості про нас почали поширюватися з моменту пошуку співзасновників, приміщення та інших організаційних процесів. Ці процеси привернули увагу ЗМІ, які самі почали активно висвітлювати події, пов’язані з майбутнім закладом. У комерційній рекламі проекту не було необхідності.
Що було найскладнішим у проекті?
На етапі запуску проекту найскладнішим було працювати із недовірою у суспільстві. Urban Space – це проект, що об’єднує людей на ґрунті довіри. Ми пропонували участь усім, хто був відкритим до діалогу, хто мав бажання долучатися до проекту, проте ми нікого не переконували, просто розповідали про ідею, а люди вирішували самі.
Які проекти ви вже профінансували і які плануєте фінансувати?
Щокварталу оголошується конкурс громадських проектів Івано-Франківська, переможців якого обирають співзасновники ресторану. У 2015 році, на першому році діяльності ресторану, ми підтримали 5 проектів, а вже у 2016-му – 25. На січень 2018 року ми надали допомогу 65 проектам на суму понад 1,5 млн грн.
Самі проекти дуже різні: це кіно-, еко-, мистецькі та спортивні заходи, проекти для розвитку дітей, студентські центри дозвілля, середовища відпочинку громадян, проекти зі збереження історичного середовища міста, охорони здоров’я тощо.
На якому етапі Urban Space зараз?
Громадський ресторан працює понад три роки. З кожним роком кількість відвідувачів, подій, фінансові показники збільшуються, а проект продовжує бути позитивним прикладом для інших: до нас часто надходять запити на реплікацію цього формату в інших містах. Тому ми створили можливість соціальної франшизи Urban Space для інших міст.
На які ринки ви плануєте виходити? Як взагалі бачите подальший розвиток проекту?
Натепер реалізовується перший проект на умовах соціальної франшизи – Urban Space 500 у Києві. Відкриття ресторану заплановане на вересень 2018 року. У столиці проект втілює ГО «Інша Освіта» та ресторанна компанія Druzi. Нині формування спільноти Urban Space 500 перебуває на стадії завершення: залишилося майже 100 місць серед співзасновників проекту. Тож є нагода долучитися.
Від часу відкриття громадського ресторану його команда отримала понад 200 запитів на реплікацію проекту в Україні та в 14 країнах: Німеччині, Грузії, Білорусі, Бельгії, Росії, Ірландії, США, ОАЕ, Малайзії, Казахстані, Молдові, Великій Британії, Канаді та Франції.
Для відкриття ресторану у форматі Urban Space потрібні сильні партнери та готовність розвивати місцеву громаду. Також за умовами франшизи у просторі ресторану обов’язково має бути студія Urban Space Radio. В майбутньому радіо різних міст мають створити єдину мережу, що транслюватиме спільний контент та розповідатиме про життя сучасних міст. Де б не з’являвся наступний ресторан Urban Space, визначальними залишатимуться його цінності: проактивність, підтримка місцевих ініціатив та проектів, відкритість та інклюзивність.