Від традицій до новаторства

Євгенія Козловська
26/02/2018
Від традицій до новаторства

Андрій Черуха, засновник та директор компанії Etnodim, ділиться досвідом, як заснувати успішний бренд з бюджетом 1000 грн.
 

Як ви розпочинали власну справу?

Я навчався на другому курсі, коли вирішив продавати вишиванки. Ми створили сайт і досить швидко він вийшов за основними ключовими запитами на перше місце у пошуковику Google, а за словом «вишиванка» ми навіть обійшли «Вікіпедію». 

Чи був у когось із команди попередній досвід підприємництва?

На початку команда складалася з мене та мого друга-програміста. Жодного досвіду в нас не було, лише теоретичні знання: прочитані мотиваційні книги про бізнес, такі як «Багатий тато, бідний тато» Роберта Кійосакі та «Посібник для геніїв» Юрія Мороза.

 

На що саме витратили 1000 грн початкового бюджету?

Перші кошти пішли на розроблення та SЕО-просування сайту. Вишиванки, якими був наповнений сайт, ми сфотографували у місцевому етномагазині та домовилися про співпрацю з ним і знижку 10% на популярні моделі.

За півроку я зрозумів, що на вишиванки непоганий попит в інтернеті. Тоді позичив у батьків пару тисяч гривень, щоб закупити вишиванки ручної роботи. Ця інвестиція дала можливість заробляти більше на кожному товарі. Майже всі уторговані гроші я реінвестував у товар, збільшуючи асортимент.

 

Як швидко бізнес почав давати прибуток?

У перший тиждень після запуску сайту (на початку 2009 року) ми замовили чоловічу вишиванку. Саме тоді ми заробили наші перші 30 грн. За рік продажі зросли до десяти замовлень на тиждень. Розвиток магазину відбувався поступово. Та я спочатку і не працював на повну, тому що бізнес потрібно було поєднувати з навчанням в університеті.

 

Розкажіть про вашу спробу відкриття другого магазину, у Дніпрі.

Магазин у Дніпрі ми відкрили 2016-го. Але за рік його довелося закрити, тому що він так і не став прибутковим. Я вважаю, на це вплинули три чинники: розташування магазину в маловідвідуваному новому торговельному центрі, недостатній бюджет на рекламу та особливості ринку в регіоні (у Києві більший попит на таку продукцію).

 
Чи бувають у вас негативні відгуки і як ви з ними працюєте?

На негатив ми намагаємося реагувати оперативно: якщо незадоволений клієнт пише чи телефонує, головне – не залишити проблему без уваги і швидко виправити неприємну ситуацію.

На «Фейсбуці» ми іноді маємо справу з відгуками на кшталт «У продавця був неприязний вираз обличчя» чи «Отримали посилку, а одяг був без цінника». Ми розуміємо, що дрібниця теж може бути важливою для клієнта, тому докладаємо зусиль, щоб взяти до уваги всі зауваження.

 
Змалюйте вашу аудиторію: хто ваші клієнти?

Більшість наших покупців – жінки віком 27–40 років. Вони зазвичай полюбляють подорожувати, стежать за модою, активно користуються соцмережами, ведуть здоровий спосіб життя, будують власну кар’єру. 

 

Скільки людей у команді та які їхні фунції? 

Натепер у команді Etnodim 35 людей. Більшість серед них працюють на нашому виробництві: ми вже самі шиємо одяг, вишиваємо та виготовляємо взуття. Також є маркетологи та продавці у магазині. 

Розкажіть про вашу продукцію. 

Основна продукція Etnodim – це вишиванки та сукні, які відрізняються від тих речей, що ми продавали спочатку. Вони дуже сучасні, стильні, проте із національним колоритом. Також ми виготовляємо світшоти, футболки, пальта, лляну постільну білизну. У нашому асортименті є декілька традиційних вишиванок, які створюють майстрині із Західної України. Попит на них сьогодні набагато менший, але шанувальники ручної роботи ще залишилися.
У компанії працюють два дизайнери, які щоденно розробляють нові моделі одягу. Також ми іноді співпрацюємо з дизайнерами за схемою аутсорсингу для створення ілюстрацій моделей футболок та світшотів.
 
Візерунки на вишиванках – це творчість, а творчість – це відображення реальності. Ми поєднуємо сучасність та українські традиції таким чином, що вони набувають нового вигляду. Можливо, згодом ці орнаменти також стануть традиційними для нашої культури.
 

Можете назвати найпопулярнішу модель вишиванки? 

Зелена вишита сукня, яка нам уже набридла. Ми знімали її з виробництва, створювали схожу, досконалішу модель. Але люди постійно запитують про неї, знаходять старі фото, тому ми змушені її виробляти та продавати.

 

Чи відрізняється кількість продажів через сайт та офлайн?

Більшість офлайн-клієнтів приходять із сайту, але якщо всіх покупців розділити за фактом продажу, то приблизно 40% купують у реальному магазині, а 60% онлайн. Також продажі дуже залежать від сезону: іноді різниця у кількості реалізованих товарів влітку і взимку може відрізнятися удвічі.
 

Які труднощі вам довелося долати на шляху до успіху?

У 2012-му в нас була перевірка на міцність. До нас прийшов клієнт, який забрав майже весь товар. Він залишив гарантійні документи з обов’язком оплатити товар протягом трьох днів – і зник. Довелося позичати гроші та повільно відновлювати кількість товару.

У 2013-му ми також постали перед серйозним викликом. Після непрофесійного перенесення сайту на іншу CMS-платформу відвідуваність нашої веб-сторінки упала на 95%! Ми тоді були насамперед інтернет-магазином, тому це було критично.

Багато хто дізнався про нас після акції 2016 року: ми не розрахували швидкість поширення репостів, і довелося подарувати товару на суму понад мільйон гривень. Тоді ми обіцяли вишиванку кожному, хто набере більше 75 лайків. Ситуація була складна: або чесно виконати умови акції з ризиком збанкротувати, або мати купу негативу. Ми вирішили обрати перший варіант, і в результаті у нас з’явилося багато нових клієнтів, що врятували ситуацію. Усі ці труднощі багато чого нас навчили, хоча досвід був дуже дорогим.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x