Як добувати чорне золото

Як відзначають у Всесвітньому фонді дикої природи, Україна опинилася у трійці лідерів серед країн, що незаконно експортують чорну ікру до Європи і США.Попит на цей продукт у світі не знижується, це провокує на вилов дикого осетра в обхід закону. Але заробляти уцьому бізнесі краще легально. І аналітики компанії Pro-Consulting розказали «Будуй своє», як. А саме — як відкрити ферму із виробництва чорної ікри з рентабельністю продажів у 55%.

Актуальність бізнесу

У світі, включаючи чорний ринок, щорічно виробляють понад 150 тис. тонн товарної осетрової риби — і це лише50-60% від реальних потреб ринку. Якщо говорити про Україну, то загалом у 2016 р. виловили 88,4 тис. тонн риби, і осетрові породи склали всього 0,08% цього обсягу.

Ринок чорної ікри доступний для нових гравців: на світовому рівні виробники задовольняють лише 10-15% потреб. В Україні практично 99% усієї продукції продається нелегально, а на ринку представлені одиницівітчизняних виробників, серед яких такі підприємства, як «Осетр», «Біосила» і «Бестер».

Отже, нижче інструкція, з чого почати.

Документація

Щоб легально вирощувати осетрів і видобувати чорнуікру в Україні, необхідно отримати дозвіл відповідно до ст. 7 закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», стати на облік у Держрибагентстві України та отримати номер для маркування продукції власного виробництва.

Крім того, оскільки всі види осетрових риб є об'єктами Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (CITES), зовнішньоторговельні операції, включаючи транзитні перевезення і реекспорт, пропуск на митну територію України та внутрішню торгівлю, маютьздійснюватися тільки при наявності документів, які видаються адміністративними органами СITES.

В Україні виробництво осетра регулюється:

— законом «Про безпечність та якість харчових продуктів»;

— законом «Про дитяче харчування»;

— стандартом ISO 22000 до системи менеджменту організацій;

— сертифікацією ДП «Укрметртестстандарт».

Водночас сертифікація самої чорної ікри і риби на даний момент є добровільною.

Організація бізнесу

Вирощувати осетрових риб краще у закритих басейнах — так званих установках закритого водопостачання (УЗВ). Це зробить підприємство прибутковішим, бо існує низкасерйозних переваг. Головна з них — те, що УЗВ дозволяють істотно прискорити процес вирощування осетрових риб до розмірів, коли їх можна викладати на полицю, а чорну ікру отримувати практично у 1,5-2 рази швидше, ніж у відкритих ставках.

На українському ринку працює кілька великих підприємств, що спеціалізуються на виробництві обладнання для рибництва та риборозведення ізаймаються проектуванням УЗВ. Можна купити й готові установки із вирощування осетрових потужністю від 10 тонн на рік по м'ясу і від 1 тонни на рік по ікрі. Найкращезвернутися до латвійських компаній — вони є лідерами у сфері будівництва УЗВ.

Для запуску ферми, яка вироблятиме 10 тонн м'яса осетрини і по 2 тонни ікри на рік, знадобиться близько €1,7-2 млн і земельна ділянка на 20 соток.

Структура необхідних інвестицій

Перша стаття витрат — на закупівлю 2 закритих басейнів:

1. Для вирощування осетрини — обійдеться приблизно в €90-100 тис.

2. Для утримання риб для виготовлення ікри. Витрати —€350-400 тис.

Витрати на технологічний проект включають 2 складові (6% від усіх інвестицій). Це розробка технологічного проекту (близько €35 тис.) та його сертифікація (€45-50 тис.).

Наступна стаття інвестицій — будівництво цеху, а також облаштування внутрішніх і зовнішніх інженерних мереж. Цех для вирощування осетрових риб з УЗВ раціонально розмістити у будівлі безкаркасного ангара з утепленням скловатою. Адже серед його переваг — швидкий термін зведення та досить низька вартість будівництва.

Крім цього, необхідно врахувати інші супутні витрати на організацію ферми: покупку або оренду землі, придбаннятранспортно-вантажних засобів, первісну закупівлю стада тощо. Частка таких витрат займатиме 3-4% у сумі інвестицій.

Зважайте, що половина всіх потрібних інвестицій піде на підтримку бізнесу в перші роки, поки осетрові риби не досягнуть статевої зрілості і ви не зможете продавати ікру. На це може знадобитися від 3 до 10 років.

Так, самка білуги дозріває від малька до статевої зрілості приблизно за 10 років, після чого дає ікру кожні 4 роки.Сибірський осетер при вирощуванні від малька дозріває наприкінці 6-го року, а ікру дає через 2 роки. Стерлядь досягає статевої зрілості на 3-й рік і дає ікру щорічно.

Хоча продаж м'яса риби — це частина бізнесу, основний дохід ви отримуватимете саме від реалізації ікри. Наприклад, стерлядь з 6-го року починає давати 2 тонни ікри. З огляду на її продажну ціну близько €730/кг, це майже €1,5 млн валового доходу на рік. Рентабельність продажів подібного роду ферми складе 55%.

Інтенсивне осетрове господарство має дуже високу продуктивність, але вимагає великих обсягів води хорошої якості, повноцінних кормів та механізації основних виробничих процесів. Цей вид бізнесу, хоча йпочинає приносити прибуток лише через декілька років,але у подальшому дозволяє стабільно заробляти на світовому ринку.

Якщо складно визначитися, чим саме ви хотіли б займатися, спеціалісти компанії Pro-Consulting допоможуть вам це зрозуміти. Замовити можна готовий або індивідуально розроблений проект. Для учасників програми підтримки підприємництва «Будуй своє» Pro-Consulting надає знижку до 40% на аналітику ринку і готові бізнес-плани.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x