Як добувати чорне золото

Основні вкладки

Як відзначають у Всесвітньому фонді дикої природи, Україна опинилася у трійці лідерів серед країн, що незаконно експортують чорну ікру до Європи і США. Попит на цей продукт у світі не знижується, це провокує на вилов дикого осетра в обхід закону. Але заробляти у цьому бізнесі краще легально. І аналітики компанії Pro-Consulting розказали «Будуй своє», як. А саме — як відкрити ферму із виробництва чорної ікри з рентабельністю продажів у 55%.

Актуальність бізнесу

У світі, включаючи чорний ринок, щорічно виробляють понад 150 тис. тонн товарної осетрової риби — і це лише 50-60% від реальних потреб ринку. Якщо говорити про Україну, то загалом у 2016 р. виловили 88,4 тис. тонн риби, і осетрові породи склали всього 0,08% цього обсягу.

Ринок чорної ікри доступний для нових гравців: на світовому рівні виробники задовольняють лише 10-15% потреб. В Україні практично 99% усієї продукції продається нелегально, а на ринку представлені одиниці вітчизняних виробників, серед яких такі підприємства, як «Осетр», «Біосила» і «Бестер».

Отже, нижче інструкція, з чого почати.

Документація

Щоб легально вирощувати осетрів і видобувати чорну ікру в Україні, необхідно отримати дозвіл відповідно до ст. 7 закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», стати на облік у Держрибагентстві України та отримати номер для маркування продукції власного виробництва.

Крім того, оскільки всі види осетрових риб є об'єктами Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (CITES), зовнішньоторговельні операції, включаючи транзитні перевезення і реекспорт, пропуск на митну територію України та внутрішню торгівлю, мають здійснюватися тільки при наявності документів, які видаються адміністративними органами СITES.

В Україні виробництво осетра регулюється:

— законом «Про безпечність та якість харчових продуктів»;

— законом «Про дитяче харчування»;

— стандартом ISO 22000 до системи менеджменту організацій;

— сертифікацією ДП «Укрметртестстандарт».

Водночас сертифікація самої чорної ікри і риби на даний момент є добровільною.

Організація бізнесу

Вирощувати осетрових риб краще у закритих басейнах — так званих установках закритого водопостачання (УЗВ). Це зробить підприємство прибутковішим, бо існує низка серйозних переваг. Головна з них — те, що УЗВ дозволяють істотно прискорити процес вирощування осетрових риб до розмірів, коли їх можна викладати на полицю, а чорну ікру отримувати практично у 1,5-2 рази швидше, ніж у відкритих ставках.

На українському ринку працює кілька великих підприємств, що спеціалізуються на виробництві обладнання для рибництва та риборозведення і займаються проектуванням УЗВ. Можна купити й готові установки із вирощування осетрових потужністю від 10 тонн на рік по м'ясу і від 1 тонни на рік по ікрі. Найкраще звернутися до латвійських компаній — вони є лідерами у сфері будівництва УЗВ.

Для запуску ферми, яка вироблятиме 10 тонн м'яса осетрини і по 2 тонни ікри на рік, знадобиться близько €1,7-2 млн і земельна ділянка на 20 соток.

Структура необхідних інвестицій

Перша стаття витрат — на закупівлю 2 закритих басейнів:

1. Для вирощування осетрини — обійдеться приблизно в €90-100 тис.

2. Для утримання риб для виготовлення ікри. Витрати —€350-400 тис.

Витрати на технологічний проект включають 2 складові (6% від усіх інвестицій). Це розробка технологічного проекту (близько €35 тис.) та його сертифікація (€45-50 тис.).

Наступна стаття інвестицій — будівництво цеху, а також облаштування внутрішніх і зовнішніх інженерних мереж. Цех для вирощування осетрових риб з УЗВ раціонально розмістити у будівлі безкаркасного ангара з утепленням скловатою. Адже серед його переваг — швидкий термін зведення та досить низька вартість будівництва.

Крім цього, необхідно врахувати інші супутні витрати на організацію ферми: покупку або оренду землі, придбання транспортно-вантажних засобів, первісну закупівлю стада тощо. Частка таких витрат займатиме 3-4% у сумі інвестицій.

Зважайте, що половина всіх потрібних інвестицій піде на підтримку бізнесу в перші роки, поки осетрові риби не досягнуть статевої зрілості і ви не зможете продавати ікру. На це може знадобитися від 3 до 10 років.

Так, самка білуги дозріває від малька до статевої зрілості приблизно за 10 років, після чого дає ікру кожні 4 роки. Сибірський осетер при вирощуванні від малька дозріває наприкінці 6-го року, а ікру дає через 2 роки. Стерлядь досягає статевої зрілості на 3-й рік і дає ікру щорічно.

Хоча продаж м'яса риби — це частина бізнесу, основний дохід ви отримуватимете саме від реалізації ікри. Наприклад, стерлядь з 6-го року починає давати 2 тонни ікри. З огляду на її продажну ціну близько €730/кг, це майже €1,5 млн валового доходу на рік. Рентабельність продажів подібного роду ферми складе 55%.

Інтенсивне осетрове господарство має дуже високу продуктивність, але вимагає великих обсягів води хорошої якості, повноцінних кормів та механізації основних виробничих процесів. Цей вид бізнесу, хоча й починає приносити прибуток лише через декілька років, але у подальшому дозволяє стабільно заробляти на світовому ринку.

Якщо складно визначитися, чим саме ви хотіли б займатися, спеціалісти компанії Pro-Consulting допоможуть вам це зрозуміти. Замовити можна готовий або індивідуально розроблений проект. Для учасників програми підтримки підприємництва «Будуй своє» Pro-Consulting надає знижку до 40% на аналітику ринку і готові бізнес-плани.

 

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x