Як укласти договір з ФОП, щоб він не виглядав як замасковані трудові відносини

Минулого тижня уряд запропонував для IT-галузі використовувати п’яту групу ФОП. Це було зроблено зокрема для того, щоб уникати ситуацій, коли під договором на виконання робіт ховаються звичайні трудові відносини. Від цього велика частина IT-сектору відчуває себе незахищеною, хоч фактично і не порушує закон.

30 мінімальних заробітних плат або приблизно 125 000 грн — саме такий штраф чекає на роботодавця, якщо виявиться, що у вас працюють люди без трудового договору. Якщо ж ви дійсно співпрацюєте с ФОП як з підприємцем, то ми зібрали декілька порад, що допоможуть вам уникнути проблем. Для цього ми поговорили з адвокатом Позняком Сергієм.

Розглянемо питання з двох ракурсів:

● з точки зору ФОП, який хоче укласти договір з особою на виконання певної роботи чи послуги;

● з точки зору ФОП, з яким укладають договір на виконання певної роботи чи послуги.

З точки зору ФОП, який хоче укласти договір з особою на виконання певної роботи чи послуги

Це питання проблемне, і проблема ця стосується накладення арештів по рішенню суду або по рішенню державного/приватного виконавця.

Коли накладається арешт, то він накладається на всі рахунки. Згідно з українським законодавством, арешти не накладаються на рахунки, що стосуються саме заробітних проєктів. Проте банки не враховують цього положення, тож у фізичних осіб-підприємців немає захищеності у питанні оплати робіт чи послуг.

Йде ланцюгова реакція: наклали арешт, не можуть виплатити гроші за роботи чи послуги, утворюється заборгованість.

Враховуйте цей фактор: якщо ви працюєте як ФОП і співпрацюєте з ФОП, ви втрачаєте захищеність та правила, за якими працюють звичайні наймані працівники.

З точки зору ФОП, з яким укладають договір на виконання певної роботи чи послуги

Якщо фізичну особу-підприємця наймають як працівника — з ним укладають цивільно-правовий договір на виконання певних робіт (ЦПХ). Найчастіше за все це договір про виконання робіт та послуг. Тобто наймають його не як ФОП, а як фізичну особу, громадянина України, на виконання певних робіт.

При цьому наймач-роботодавець сплачує тоді податки за цього працівника. Платить військовий збір та ПДФО.

Також можна укласти договір на виконання певної роботи чи послуги саме з фізичною особою-підприємцем. Запропонований вид діяльності по КВЕД (класифікація видів економічної діяльності) має відповідати принципу та меті діяльності фізичної особи-підприємця. Перше, на чому можна прогоріти — невідповідність послуг, прописаних у КВЕДах, та у актах виконання робіт, додатках до договору. Якщо вони відрізняються — до вас будуть претензії.

Ще одна відмінність від трудових відносин: при складанні договору з ФОП найважливіше для вас — фінальний результат. Якщо при трудовому договорі ви платите за сам факт роботи, при договорі з ФОП — за кінцевий результат. Він має бути закріплений та підписаний обома сторонами у відповідному акті.

Також трудовий договір та договір з ФОП відрізняє його термін. Перший складається на безстроковий період, другий — ні. Він має термін дії, і цей термін повинен бути чітко прописаний.

У випадку, якщо договір укладається саме з ФОП, то платить податки не отримувач послуг, а той, хто отримав прибуток — тобто сама фізична особа-підприємець, з якою уклали договір на виконання робіт чи послуг. ФОП у такому випадку платить залежно від діяльності та категорії обліку в податковому органі.

Якщо ви співпрацюєте з ФОП — запросіть у нього його типовий договір, у професійних фізичних осіб підприємців він є під рукою. Якщо ж ви самі ФОП, то зверніться до юриста та створіть з його допомогою цей шаблон. Якщо ж ваші послуги часто змінюються, можна скористатися ботом від Bot&Partners. Він допоможе створити договір за вашими умовами. Оформлюйте трудові відносини правильно, сплачуйте податки — та заробляйте більше.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x