Юридичний бік діяльності інтернет-магазину

Олександр Гарбар, адвокат і засновник адвокатського бюро Harbar Legal та один із консультантів «Будуй своє», пропонує новим підприємцям практичні рекомендації для успішного розвитку їхнього бізнесу.

Інформаційна довідка. Олександр Гарбар — юрист, який спеціалізується на обслуговуванні бізнесу і має значний досвід в eCommerce та ІТ. Сфери практики: корпоративне право, інтелектуальна власність, договірні відносини, податковий консалтинг, судове вирішення спорів та захист бізнесу.

Задля успішного функціонування інтернет-магазину мало розробити хороший сайт та обслуговувати замовників на високому рівні. Велику увагу слід приділити і юридичним питанням. Адже саме те, наскільки правильно функціонує інтернет-магазин з точки зору законодавства, визначатиме подальший розвиток бізнесу.

В інтернеті замало корисної інформації, яка б допомогла підприємцю визначитись із конкретними кроками щодо запуску інтернет-магазину. Що саме необхідно зробити, аби він мав реальні шанси стати лідером ринку? Нижче — рекомендації, на що зважати у життєво важливих для вашого бізнесу питаннях.

1. Зареєструйте інтернет-магазин

Інтернет-магазин може функціонувати у вигляді ТОВ або ж його діяльність може вестись від ФОП. Все залежить від масштабів вашого бізнесу. Втім, якщо ви тільки-но починаєте бізнес і поступово напрацьовуєте клієнтів та репутацію, раджу починати все-таки з ФОП. Таким чином ви нестимете мінімальні витрати на юридичні послуги та бухгалтерське обслуговування.

2. Захистіть свою інтелектуальну власність

Зазвичай перші кроки при відкритті магазину в інтернеті стосуються розробки сайту, вибору власної назви (бренду), під якою ви будете вести бізнес, та створення логотипу. Більшість вважає, що достатньо знайти розробника або дизайнера, подати замовлення, оплатити і отримати результат у вигляді готового сайту, дизайну, логотипу.

Проте у даних питаннях є дуже великий і значимий нюанс — авторські права. В юриспруденції існує такий термін, як майнові права. І саме їх вам бажано отримати. Адже той, хто володіє майновими правами на дизайн або, наприклад, на логотип, буде розпоряджатись цими об’єктами на власний розсуд. Зокрема, публікувати будь-де, забороняти іншим його використовувати, змінювати, продавати, надавати дозвіл на користування стороннім особам та мати інші права відповідно до закону.

Щоб захистити інтелектуальну власність вашого інтернет-магазину, потрібно:

а) підписати договори з розробниками і дизайнерами про передачу вам майнових прав;
б) зареєструвати торгову марку.

3. Опублікуйте на веб-сайті інтернет-магазину Публічну оферту та Політику персональних даних

Відповідно до українського законодавства, інтернет-магазин зобов’язаний мати публічну оферту на веб-сайті. Наполегливо рекомендую публічні оферти замовляти у юристів саме під вашу специфіку бізнесу і прописувати ваш порядок взаємодії з клієнтами або постачальниками. Чим краще у вас будуть виписані застереження про гарантійне обслуговування, терміни і способи доставки товару та порядок його повернення, права і обов’язки інтернет-магазину та клієнтів, тим надійніше ваш бізнес буде захищений від штрафів, спорів з клієнтами і судів.

Так само, якщо ваш інтернет-магазин приймає замовлення клієнтів, внаслідок чого вони довіряють вам свої персональні дані, ви зобов’язані обробити отримані персональні дані відповідно до закону і належним чином їх захистити від оприлюднення. Відповідно, ваш інтернет-магазин повинен мати власну Політику персональних даних.

4. Знайте свого партнера

Як юрист раджу взяти за правило наступне. Передусім, завжди перевіряйте у державних реєстрах (в тому числі і судовому) кожного партнера, який постачатиме вам товар.

Це дозволить вам уникнути непорядних постачальників, які можуть ухилятись від виконання обов’язків (наприклад, не надати товар після вашої передоплати або регулярно затримувати постачання, необґрунтовано підвищувати ціни тощо). А також убезпечить від партнерів, що порушують законодавство або ведуть фіктивну діяльність.

Окрім того, завжди укладайте договори з урахуванням власних інтересів із партнерами, які будуть:

— постачати вам товари;
— надаватимуть в оренду офісні та складські приміщення;
— надаватимуть логістичні послуги;
— надаватимуть послуги переказу платежів.

Дане правило дозволить вам чітко визначити зобов’язання партнерів та навіть у випадку конфліктних ситуацій мати реальні шанси на захист ваших прав у суді. Також ці питання просто надважливі для нормального розвитку і функціонування інтернет-магазину. В іншому випадку магазин постійно ризикуватиме своїм прибутком і вірогідність отримати великі збитки буде зависокою. Раджу якісно налаштувати процеси, пов’язані із ключовими партнерами.

5. З першого дня роботи інтернет-магазину готуйтеся до перевірок державними органами

В Україні бувають планові та позапланові податкові перевірки. Планові проводяться раз на 3 роки, а позапланові можуть бути проведені у будь-який період, якщо у податкової будуть на те законні підстави. До будь-якого з видів перевірок потрібно бути готовим. Чим краще ваш бізнес готовий до перевірки, тим меншими будуть штрафні санкції та загроза судових спорів з податковою.

Отже, з першого дня раджу правильно оформляти договори відповідно до закону і вести бухгалтерський облік, а всі юридичні та бухгалтерські документи ретельно зберігати.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x