Чим корисні описи бізнес-процесів

Наталія Заверуха, засновниця і власниця Manageable — агенції з опису та оптимізації бізнес-процесів, розповіла «Будуй своє», як опис процесів робить бізнес ефективнішим та успішнішим.

Що таке бізнес-процеси та як їх описувати?

З формальної точки зору процес — це сукупність дій, які повторюються у часі й мають на меті створення цінностей для внутрішніх та зовнішніх клієнтів. Їх не можна розглядати окремо від організації як системи, адже бізнес — це живий організм, всі складові якого пов'язані між собою.

Процес як частина компанії має певні входи, виходи, механізми та правила, за умови дотримання яких наявні входи трансформуються у зрозумілі для нас виходи. Наприклад, коли приймаємо людину на роботу, на вході є певний кандидат, а на виході — оформлений працівник. Ця трансформація відбувається за допомогою певних вимог, плану проходження випробувального терміну, HR і керівника, які контролюють процес та приймають фінальне рішення.

Опис бізнес-процесів — це візуалізація діяльності компанії через детальні блок-схеми процесів.

На цьому етапі формується наочна картина функціонування кожного процесу в організації, із визначенням, хто є його власником та кінцевим споживачем. Далі, у залежності від якості виконання процесу, приймається рішення щодо його оптимізації чи автоматизації. Проте, без опису та розуміння того, що є зараз, будь-які зміни та трансформації зазнають невдачі.

Чим корисні описані процеси для бізнесу?

Аби зрозуміти, яку користь описані бізнес-процеси можуть принести бізнесу, варто поглянути на них з точки зору різних стейкхолдерів.

Користь для власника

Тут описані процеси можуть дати більше свободи, адже налагодження та відточення базових процесів вивільняє час керівника для пошуку нових можливостей і побудови стратегії організації. Описані бізнес-процеси дають власникові розуміння, як розвивати компанію, оскільки він бачить повну картинку свого бізнесу та встановлює як свої сильні сторони, так і те, над чим варто працювати.

Користь для управлінців

Описані бізнес-процеси допомагають власникам чітко формулювати свої очікування від управлінців. Останні, у свою чергу, зможуть легше досягати поставлених цілей в рамках вибудуваної стратегії організації.

Користь для працівників

Кожен співробітник розумітиме загальні «правила гри» і свою конкретну роль у даній організації. Описані бізнес-процеси дають змогу вивільнити час працівників для виконання креативних та складних задач. Кожен член команди бачитиме не лише своє місце, а й власний вплив на кінцевий результат.

Користь для клієнтів

Про користь описаних бізнес-процесів для клієнтів бізнесу можна розповідати багато. Ключовим аспектом є те, що клієнти завжди повертатимуться, якщо будуть отримувати зрозумілі послуги або продукти зі сталою якістю.

Описані бізнес-процеси роблять організацію прозорішою, що дозволяє клієнтам побачити, як власник розвиває свій бізнес та реагує на їхні фідбеки.

Описуючи власні процеси, бізнеси стають системними. За ту саму одиницю часу вони можуть надавати більше послуг чи виробляти товарів або ж використовувати цей час для побудови нової стратегії розвитку і креативних задач.

Детальніше про ієрархію бізнес-процесів та можливості їхнього опису читайте у наступній публікації.

Related Terms

Не пропустити найцікавіше

x